ABD, 'Rusya işgal edecek' dedi

ABD'nin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline ilişkin iddiaları, Kremlin tarafından yalanladı.

ABD,+%E2%80%99Rusya+i%C5%9Fgal+edecek%E2%80%99+dedi
ABONE OL
Daha önce, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, basında Rusya'nın Ukrayna sınırına asker konuşlandırdığını iddia eden haberlerle ilgili endişelerini dile getirdi. Moskova, sahte haberler üretildiğini iddia etti.  
 
Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, yabancı medya kuruluşlarının Rusya'nın "Ukrayna topraklarını işgal etme" planlarına ilişkin iddialarının geçersiz ve asılsız olduğunu söyledi. Bu yayınları Rusya ile diğer ülkeler arasındaki gerilimi tırmandırmaya çalışmakla suçladı. Peskov ayrıca Rus ordusunun, kendi topraklarındaki hareketlerinin kimseyi endişelendirmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi ve Moskova'nın kimseyi tehdit etmediğini söyledi. 
 
Daha önce, birkaç ABD medya platformu, Ukrayna sınırının Rusya tarafında askeri yığınak yapıldığını bildirdi. Kremlin, Rusya’ya yönelik sahte bir haber kampanyası olarak bu haberleri yalanladı.
 
Sözcü, Rusya sınırlarının hemen yakınında "aktif ve iddialı" faaliyet gösteren NATO'ya atıfta bulunduğunu açıkladı. Kremlin'in bu yorumu, Bloomberg'de ABD'nin, Nato’yu, Rusya'nın "Ukrayna'yı olası bir işgaline” hazırlanıyor olabileceği konusunda uyardığını iddia ettiği bir haber makalesine yanıt olarak geldi.
>