ABD, İngiltere’den Prens Andrew’u istiyor

Büyük Britanya, cinsel istismar iddialarını sorgulamak üzere Prens Andrew'u teslim etmesi için ABD'den artan baskıyla karşı karşıya.

ABD,+%C4%B0ngiltere%E2%80%99den+Prens+Andrew%E2%80%99u+istiyor
ABONE OL
Başkan Biden'ın ofisi , York Dükü'nün sorgulanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı .
 
Yetkililer, İngiltere'nin "yakın ve dayanıklı" kanıt paylaşımı ilişkisini yeniden teyit etmesini istiyor. Adalet Bakanlığı, Andrew'un işbirliğini zorlamak için geçen yıl İçişleri Bakanlığı'na karşılıklı bir adli yardım talebi gönderdi.
 
Bir ABD hükümet yetkilisi, Dük hakkındaki soruşturmaların ardından ; “ABD ve Birleşik Krallık, yakın, üretken ve esnek bir kanun yaptırımı ve karşılıklı adli yardım ilişkisine sahiptir. Günlük olarak birçok aktif davada yakın temas halindeyiz ve karşılığında benzer yardımlar sağladığımız için cezai konularda yardım aramaya devam edeceğiz” dedi. 
 
61 yaşındaki Andrew, intihar eden sübyancı milyarder Jeffrey Epstein davasında  ceza soruşturmasıyla karşı karşıya.
 
Epstein'ın genişleyen sübyancılık davasını çözen ABD'li savcılar, geçen yıl Andrew'u “işbirliği” yapmamakla suçladılar. Haber ajansı Reuters bu ayın başlarında, Andrew'un ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından yönetilen Epstein soruşturmasında “aranan kişi” olduğunu bildirdi. “En azından” bir tanık olduğu iddia edildi.

Kaynak: ABC GÜNDEM

>