SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Başkanlık Seçimi’nde son dakika… Fark kapanıyor

Bütün dünya adeta nefesini tuttu, "demokrasinin beşiği" ABD'deki başkanlık seçimi sonuçlarını bekliyor... Biden ve Trump kamuoyu karşısında peş peşe açıklamalar yaparken, Trump ve Biden'ın önde götürdüğü son eyaletlerde de farklar kapanmaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.11.2020 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 06.11.2020 11:31
https://www.abcgundem.com
ABD Başkanlık Seçimi’nde son dakika… Fark kapanıyor

Corona virüsü ve sistematik ırkçılık gölgesinde sandık başına giden ABD, tarihinin en gergin seçim sürecini yaşıyor… Corona virüsü salgını sebebiyle posta yoluyla gönderilen oylarda patlama yaşanmasıyla birlikte oy sayım süreci de uzadı. Birçok eyalette sandıklar açıldı ve sonuçlar açıklandı fakat Kuzey Carolina, Georgia, Pennslyvania ve Nevada’da henüz oy sayım işlemi bitmedi.

 

 

Fakat ABD basını bu eyaletlerde yeni sandıkların açılmasıyla birlikte önde götüren adayların rakiplerine attığı farkın da azaldığını yazdı.

POSTADAN BIDEN ÇIKIYOR

Oy sayım işleminin devam ettiği ve kazanan adayın Seçiciler Kurulu’na 20 delege gönderme hakkı elde edeceği Pennsylvania’da Donald Trump bir süre önde götürüyordu. Fakat posta yoluyla gönderilen oyların sayımı devam ederken Demokratlar’ın adayı Joe Biden aradaki farkı kapatmaya başladı…

Posta yoluyla gönderilen oyların yüzde 60 ile yüzde 90’ından Joe Biden çıkarken, Demokrat aday Trump’a yaklaşık 26.000 oy daha yaklaştı. Eyalette ilk olarak sandığa giden seçmenin oyları sayıldığı için Trump, Pennsylvania’da büyük bir farkla önde olduğunu söylemişti.

 

 

GEORGIA’DA RESMEN EŞİTLİK VAR

Oyların sayımının yüzde 99 tamamlandığı Georgia’da ise resmen bir eşitlik var…

Daha önce Trump’ın ciddi bir oy farkıyla önde olduğu eyalette adaylar yüzde 49’da kilitlendi. Wall Street Journal’ın paylaştığı güncel verilere göre Trump oyların yüzde 49.4’ünü alırken Biden da oyların yüzde 49.36’sını almış durumda. Trump yaklaşık 1800 oy ile Biden’ın önünde devam ederken fark kapanmaya devam ediyor.

Georgia eyaleti oy sayım süreciyle ilgili kritik bir açıklama yaptı. Basın ataşesi Ari Schaffer aracılığıyla bir açıklama yapan Georgia eyaleti Dış İlişkiler Sorumlusu Brad Raffensperger, bu gece yeni bir güncelleme yapılmayacağını açıkladı.

Güncel verilere göre eyalette 14.097 oy sayım için  beklerken, Başkan Trump yaklaşık 1805 oy ile Biden’ın önünde yer alıyor.

TRUMP DA FARKI KAPATIYOR

Demokratlar’ın adayı Joe Biden’ın önde götürdüğü Arizona’da da Trump farkı kapatmaya başladı… Birçok kaynak tarafından Biden’ın zaferini ilan ettiği Arizona’da, Cumhuriyetçiler’in yoğun olduğu bölgelerdeki sandıklar açıldıkça aradaki fark erimeye başladı.

Arizona’da Cumhuriyetçilerin kalesi olarak bilinen Maricopa’da sandıkların açılmasıyla birlikte Trump, Biden ile arasındaki farkı kapattı. Trump şu an güncel verilere göre Biden’ın yaklaşık 46.000 oy gerisinde kaldı.

TRUMP SAVAŞ MODUNDA

Öte yandan Reuters’a konuşan bir yetkili Trump ile ilgili açıklamalarda bulundu. Trump’ın yakın çevresinde yer alan ve ismini açıklamak istemeyen bu yetkili, Trump’ın Beyaz Saray’da seçim sürecini yönetmeye devam ettiğini açıkladı.

İsmini açıklamayan yetkili, “İşin içine çok girdi ve kendini buna  adadı. Verileri takip ediyor, bütün eyaletlerle iletişim halinde. Şu an durum iyi değil fakat bu adam mücadele etmeyi sürdürüyor. Trump şu an savaş moduna girdi. Melankoli ya da üzgünlük yok. Fakat zafere giden yol giderek daha da zorlaşıyor” ifadesini kullandı.

Öte yandan Reuters’a açıklamalarda bulunan bir Beyaz Saray yetkilisi, Trump’ın Cumhuriyetçilerin algısını değiştirdiği için başarılı olduğunu söylerken, “Cumhuriyetçiler’in Latinlerden ve Afro-Amerikalı seçmenden oy almasını sağladı” ifadesini kullandı.

BIDEN: KAZANDIĞIMA HİÇ ŞÜPHE YOK

ABD Başkanı Trump’ın seçim gecesinde yaptığı “Kazandım” açıklamasının ardından dün gece Joe Biden da ilk defa tonunu yükseltti. Biden, “46’ncı başkan olarak seçildiğime hiç şüphem yok” ifadesini kullandı.

Özellikle Pennsylvania ve Georgia eyaletlerinde aradaki farkın kapanmasıyla birlikte Biden, “Senatör Kamala Harris ile birlikte seçimi kazandığımıza dair hiç kuşkumuz yok. Herkese sakin olma çağrısında bulunuyorum. Süreç devam ediyor. Demokrasi bazen karmaşık olabiliyor. Demokrasi biraz sabretmeyi gerektiriyor. Fakat bu sabır 240 yılı aşkın bir süredir meyvesini veriyor” yorumunu yaptı.

TRUMP YİNE TEMELSİZ İDDİALARDA BULUNDU

Seçim sürecinden beri asılsız birçok iddiada bulunan ve başta Twitter ve Facebook olmak üzere birçok sosyal medya platformundan darbe alan Başkan Donald Trump, Beyaz Saray’dan konuştu…

Çarşamba günü yaptığı konuşmanın haricinde ilk kez kamuoyunun karşısına çıkan Trump, “Eğer yasal yollar sayılsaydı rahatça kazanırdım. Onlar seçimi bizden çalmaya çalışıyorlar. Eğer yasa dışı oyları kullanırsanız, geç gelen oyları sayarsanız onlar kazanır” dedi. ABD basını, Trump’ın bu iddiasını destekleyecek bir kanıt sunmadığını aktardı.

Trump, “Georgia’da çok çok büyük bir farkla kazandım. Seçim gecesinde sandıklardan çıkan oy farkı 300.000’e yakındı. Pennsylvania’da da çok büyük bir farkla kazandım ama farkı azalttılar” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.