ABD, Avrupa'nın daha güçlü olmasını istiyor!

2016 yılında, Fransa tarafından başlatılan Avrupa stratejik özerkliği kavramı, bloğun savunma yeteneklerini geliştirmek için AB'nin Küresel Strateji doktrininin bir parçası haline geldi.

ABD,+Avrupa%E2%80%99n%C4%B1n+daha+g%C3%BC%C3%A7l%C3%BC+olmas%C4%B1n%C4%B1+istiyor%21;
ABONE OL
ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Derek Chollet, Başkan Joe Biden'ın Avrupalı müttefiklerin, bloğun ABD'ye fazla güvenmeden Avrupa'yı savunma yeteneğini şart koşan bir AB politika hedefi olan sözde stratejik özerklik yönündeki baskısını "kesinlikle" desteklediğini söyledi.
Politico ile yaptığı bir röportajda Chollet, AB liderlerinin stratejik özerklik geliştirme gerekliliğine sözde hizmet etmeyi bırakıp bunun yerine somut adımlara odaklanma zamanının geldiğini açıkça belirtti. Danışman, Washington'un, bloğun oluşturmaya başlayabileceği yetenek türleri hakkında AB'ye rehberlik sağlamaya istekli olduğunun işaretini verdi. Chollet, Washington'un "daha güçlü bir Avrupa" istediğini ve "Avrupa'nın askerî açıdan daha yetenekli olmasının Amerika'nın çıkarına olduğunu" vurguladı. Açıklamalar, Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakanı Clement Beaune'nin Eylül ayında France24 haber ağına yaptığı konuşmada, Brüksel'i "kendi düşünme, stratejik özerklik ve savunma kapasitelerini güçlendirmeye," çağırmasının ardından geldi. 
 
NATO başkanı Jens Stoltenberg'in Avrupa'da otonom bir savunma sisteminin geliştirilmesinin, “kendi birliğini ve askeri ittifakı olumsuz etkilemeyeceğini,” söyledi.
>