AB ülkeleri sınırları açacağı ülkeleri bugün inceleyecek

AB+%C3%BClkeleri+s%C4%B1n%C4%B1rlar%C4%B1+a%C3%A7aca%C4%9F%C4%B1+%C3%BClkeleri+bug%C3%BCn+inceleyecek
ABONE OL

AB ülkeleri dış sınırlarını yeniden açacağı ülkelerin listesini bugün bir kez daha inceleyecek. Büyük bir ihtimalle bir karar varacak.

Avrupa Komisyonu sözcüsü, AB üyelerinin Temmuz ayı başlarında seyahat etmek üzere sınırların yeniden açılabileceği ülkeler listesi üzerinde Pazartesi günü çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Avrupalı ??yetkililer Cuma günü hangi ülkelere izin verileceği, hangi ölçütlere göre izin verilmeyeceği konusunda ateşli tartışmalar yaşadı. Kapalı kapılar ardında yapılan tartışmalardan bir sonuç alınamadı.

Avrupa Komisyonu sözcüsüne göre geçen hafta boyunca devam eden tartışmaların sonucunda nihai liste üzerinde anlaşmaya varılmadı. Aynı zamanda Avrupa Komisyonu, AB ülkelerinin 11 Haziran’da yayınlanan AB tavsiyeleri mektubuna dayanarak, kendi aralarında anlaşma zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

Sınırları yeniden açmak için kriterlerden biri ülkede COVID-19 vaka sayısının en az iki hafta boyunca nüfusun 100 bin kişi başına 16'yı geçmemesi.

Daha önce ortaya atılan iddialara göre Rusya, ABD ve Brezilya’ya kapılar açılmayacak. Açılma ihtimali yüksek olan ülkeler ise Cezayir, Andorra, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Monako, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, San Marino, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay, Vatikan ve Çin olarak belirlendi.

Bugün AB’ye üye ülkelerinden yazılı raporlar sunmaları istenecek. Bundan sonra nitelikli çoğunluk tarafından karar verilmesi gerekecek. Sınırların açılması ile ilgili nihai karar AB ülkeleri tarafından kendi başlarına alınabilecek. Ancak Avrupa Komisyonu bu konuya koordineli bir yaklaşım gösterilmesi konusunda defalarca uyarı yayımladı.

Yunanistan daha önce 15 Haziran'dan başlayarak Avrupa Birliği dışındaki birçok ülkenin sakinleri için seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığını duyurdu.

>