Biden: Trump, Başkanlık görevine ihanet ediyor

+Biden:+Trump,+Ba%C5%9Fkanl%C4%B1k+g%C3%B6revine+ihanet+ediyor
ABONE OL

Eski başkan yardımcısı ve olası Demokrat başkan adayı Biden, New York Times’in, “Rusya, Afgan militanlara ABD askerlerini öldürmeleri için servet teklif etti” haberi üzerinden Trump’a yüklendi. Göreve ihanet suçlaması getirdi.

Kasım ayında yapılacak seçimlerde Demokratların başkan adayı olması beklenen Joe Biden, rakibi Başkan Trump’ı, Rusya'nın Afgan militanlarına ABD askerlerini öldürmeleri için servet teklif ettiğini iddia etti. 
 
Trump’ın bunu bilmesine rağmen herhangi bir ey yapmadığını açıkladı. Başkan’ın görevine ihanet ettiğini gündeme getirdi. 
 
Biden, sanal bir belediye binasında yaptığı konuşmasında, “ABD olarak askerlerimizi korumak ve donatmak bizim en kutsal görevimiz. Ancak Başkan bu göreve ihanet ediyor. Afganistan'da hayatını kaybeden her bir  Amerikan ailesine ihanet ediyor” dedi. 
 
Eski başkan yardımcısı ve olası Demokrat başkan adayı Biden, Trump'ı bunu bilmesine rağmen Rusya'yı, Eylül ayında Washington'da yapılacak G-7 zirvesine davet ettiğini söyledi. Biden, “Tehlikeli bir savaş tiyatrosunda görev yapan Amerikan birliklerinin komutanı Başkan Trump, aylardır bunu biliyor. Hiçbir şey yapmıyor” dedi.
 
Biden, “Bu uluslararası hukukun ihlali nedeniyle Rusya'ya herhangi bir yaptırım ya da sonuç çıkmadı. Bu bilgilere sahip olmasına rağmen Putin'i ABD'de ağırlamayı teklif etti. Rusya'yı G7'ye tekrar katılmaya davet etmeye çalıştı” diyerek ABD Başkanı’nı çok sert şekilde eleştirdi. 
 
Biden haberi savaş bölgesinde görev yapan bir askerin babası olarak kabul edemediğini söyledi. 2015 yılında beyin kanserinden ölen oğlu Beau, 2008’de Ordu Ulusal Muhafızları Birliği’nde Irak’ta görev yapmıştı.
 
New York Times Cuma günü yaptığı haberde, Rus askeri istihbarat biriminin Afganistan'daki ABD askerlerini öldürmek için Taliban bağlantılı militanlara ödül teklif ettiği haberini yaptı. Gazetenin haberine göre, Trump bu konuda bilgilendirildi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi bulguları Mart ayının sonlarında yaptığı toplantıda tartıştı. Yetkililer diplomatik bir şikayet seçeneği geliştirdi. Ancak Times'a göre Beyaz Saray buna henüz bir yanıt vermedi. 
 
Beyaz Saray, Trump veya Başkan Yardımcısı Mike Pence’in bu konuda bilgilendirildiği iddialarını reddetti. Ancak New York Times'ın haberinde yer alan istihbarat bilgilerine itiraz etmedi.
 
Trump yönetimi, Şubat ayında Taliban ile birlik varlığını azaltmak için bir anlaşmaya vardı. 14 ay içinde Afganistan'dan tamamen ayrılmak amacıyla ateşkes ilan etti.
 

Kaynak: ABC Gündem

>