Yüzen şehir! Dünyada bir ilk olacak

Güney Kore, Busan şehrinde dünyanın ilk yüzen şehrini inşa etmeye hazırlanıyor. Birbirine bağlı yüzen platformlardan oluşacak olan şehirde 100 bin kişi yaşayacak.

Y%C3%BCzen+%C5%9Fehir%21;+D%C3%BCnyada+bir+ilk+olacak
ABONE OL

 

Güney Kore’nin Busan şehri açıklarında 2023 yılında hizmete girmesi planlanan ‘sürdürülebilir yüzen şehir’ prototip çizimleri 26 Nisan’da Birleşmiş Milletler’e (BM) sunuldu. İddialı proje, BM-Habitat 'İnsan Yerleşim Programı' merkezli bir mavi teknoloji şirketi olan OCEANIX tarafından inşa edilecek.

Başlangıçta 12 bin kişinin yaşaması planlanan şehir, daha sonra 100 bin kişilikkapasiteye ulaşacak. Birbirine köprülerle bağlı olan şehir, anakaraya da köprülerle bağlı olacak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ÖNLEM

Belediye Başkanı Park Heong-joon, "Bu cüretkar fikri ilk prototipleyen ve ölçeklendiren ilk kişi olmak için BM-Habitat ve OCEANIX ile güçlerimizi birleştirdik. Çünkü deniz seviyesinin yükselmesi ve bunun kıyı şehirleri üzerindeki yıkıcı etkisi karşısında ortak geleceğimiz tehlikede" dedi.

Yüzen şehir, iklim değişikliğine karşı çevre dostu bir tedbir olarak inşa edilecek. Şehir, iklim değişikliğinin ortaya çıkardığı dalgalı ortamlara uyum sağlayabilecek.