Tüm dünyada parmakla gösterilen bir ülke!

T%C3%BCm+d%C3%BCnyada+parmakla+g%C3%B6sterilen+bir+%C3%BClke%21;
ABONE OL

Seyahat Haberleri...Bir şehir devleti olan Singapur aynı zamanda dünyanın en küçük ülkelerden biri olma özelliği de taşıyor. Bu zengin, mutlu ve küçük ülkeyi yakından tanıyalım.

Kaynak: Milliyet

1 / 17

O tarihe kadar Açeli akıncıların sık sık akın düzenlendiği kendi halinde küçük bir kasaba olan Singapur'un, bu tarihten sonra stratejik önemi daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başladı.

2 / 17

İngilizlerin bölgede gelişmiş bir liman kurması Singapur için de bir dönüm noktası haline geldi.

3 / 17

1824'te Britanya ve Hollanda arasında yapılan anlaşmayla İngilizlere kalan Singapur, 1869'da Süveyş Kanalı'nın da açılmasıyla Doğu-Batı arasındaki ticaret yolunun hayati bir durağı oldu.

4 / 17

İkinci Dünya Savaşı'nda bir süre Japonların ve sonrasında da Malezyalıların yönetiminde kaldıktan sonra 1965 yılında Singapur bağımsızlığını ilan etti.

5 / 17

7.199 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Singapur, son verilere göre nüfusu yaklaşık beş buçuk milyondur.

6 / 17

56.226 bin dolarlık kişi başına düşen milli gelirle dünyanın en zengin dördüncü ülkesi olan Singapur bu başarısıyla da dikkat çekiyor.

7 / 17

Ekvator kuşağının 130 kilometre kuzeyinde yer alan ülkede hava yıl boyunca sıcak ve nemlidir.

8 / 17

Geniş bir düzlük üzerine kurulu olan ülkenin en belirgin yükseltisi 177 metrelik Timah Tepesi'dir.

9 / 17

Dinamik bir ekonomiye sahip olan ülkede çok sayıda gökdelen bulunmaktadır. Dünyaca ünlü şirketlerin Singapur'da temsilcilikleri bulunmakta.

10 / 17

Öte yandan turizm konusunda da gelişmiş imkanların bulunduğu Singapur'da çok sayıda zincir otele ev sahipliği yapmakta.

11 / 17

Bir zamanlar yağmur ormanlarıyla kaplı olan bölge, kentleşmeyle birlikte bu yeşilliğinin %85'ini kaybetti. Ancak yine de Singapur'da günümüzde çok sayıda büyük park ve yeşil alan bulunuyor.

12 / 17

Doğal kaynaklar bakımından fakir bir ülke olan Singapur, zenginliğini üretim ve ticarete borçlu.

13 / 17

Corona virüs salgını öncesi İstanbul-Singapur arası uçuşlar gerçekleşmekteydi. Yakın zamanda bu seferlerin yeniden başlaması ümit ediliyor. Singapur aynı zamanda Avrupa ile Avustralya uçuşlarında önemli bir aktarma noktası.

14 / 17

Budizm ve İslam Singapur'daki en yaygın dinlerdir. Bunun dışında diğer dinlere de hoşgörülü bir yaklaşım vardır.

15 / 17

Yüzölçümüne göre kalabalık bir ülke olan Singapur'da en dikkat çeken noktalardan biri temizliğidir. Kültürel ve geleneksel bağları kuvvetli olan ülkede temizlik de çok hassas bir konudur. Öyle ki ülkede çevreyi kirleteceğinden ötürü sakız ve benzeri şeyler yasaktır.

16 / 17

Singapur'un tarihi çok eskilere dayanmadığından turistler için dikkat çekici yönü daha çok lüks otelleri, gece hayatı ve zaman içerisinde oluşturulan yaşam alanlarıdır.

17 / 17

>