Geleceğin şehri açılıyor

Dünyanın sele dayanıklı, yüzen şehri 2025 yılına kadar tamamlanabilecek.

Gelece%C4%9Fin+%C5%9Fehri+a%C3%A7%C4%B1l%C4%B1yor
ABONE OL
Güney Kore'de Busan'a yakın denizde başlanan proje ile ilk yüzen şehir için onay verildi. Sadece güzel gözükmesi ve farklı olması bu projeyi başlatmadı. Bu projenin asıl yapılmasının nedeni “yaklaşan bir felaketi” çözmek.
Dünyanın ilk sele dayanıklı yüzen şehri Güney Kore'de açılıyor. 2025 gibi erken bir tarihte tamamlanması öngörülüyor. Şehrin geliştiricileri, yüzen dünyanın gelişiminin, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen deniz seviyelerine karşı insanlığın hayatta kalmasının bir yolu olacağına inanıyor.
 
 
Busan'ın kıyılarında olacak projeye ilk bakış, insan yapımı şehirde çeşitli bitkiler ve tarım içeren fütüristik bir görünüme sahip.
 
 
Business Insider'a göre, şehrin düzinelerce bağlantılı altıgen platformdan oluşmasıyla, gerekli malzemelere bağlı olarak yaklaşık 200 milyon dolar tutacak. Dünyanın sele dayanıklı tek yüzen şehrinin nasıl görünebileceğine dair görüntüler yayınlandı. BM destekli proje, kendilerini yüzen şehirler tasarlamak ve inşa etmek için çalışan bir mavi teknoloji şirketi olarak tanımlayan Oceanix tarafından yapılıyor.
 
 
Tamamlandığında, şehrin binlerce sakini sürdürülebilir bir şekilde destekleyebilmesi bekleniyor. Kasırgalara ve diğer aşırı yağışlı hava koşullarına dayanabileceği bildiriliyor.
 
Oceanix'in kurucu ortakları Itai Madamombe ve Marc Collins Chen yaptıkları açıklamada şunları söyledi, "Deniz seviyesinin yükselmesi zorlu bir tehdit, ancak sürdürülebilir yüzer altyapı bu yaklaşan felaketin çözülmesine yardımcı olabilir.”

Kaynak: ABC GÜNDEM

>