Başka gezegenlere seyehat edersek kör mü olacağız?

Araştırmacılar, diğer gezegenlere seyahat edersek insanların hızla körleşeceği konusunda uyarıyor.

Ba%C5%9Fka+gezegenlere+seyehat+edersek+k%C3%B6r+m%C3%BC+olaca%C4%9F%C4%B1z?
ABONE OL
Bilim adamları, yolculuklardan sonra astronotların bulanık görme şikayetlerinin ardından insanların uzayda daha fazla zaman geçirmesi durumunda gözlerimize gelebilecek potansiyel hasar konusunda uyardılar. 
 
Eğer gerçek hayattaki Star Trek maceralarına devam edersek ve diğer gezegenlerde yaşarsak, insanlar yarasalar kadar kör olabilir. Uzmanların bildirdiğine göre, astronotlar Dünya'ya döndüklerinde teknik özelliklere ihtiyaç duyduklarından giderek daha fazla şikâyet ediyorlar.
 
Araştırmacılar şimdi beyin ve yerçekiminin görme üzerindeki etkisini araştırdılar. Ve gelecekteki bir insan uzay yerleşiminin kalıcı bulanık görüşle yaşamaya mahkûm edilmesinden korkuyorlar.
 
Bilim adamları Spaceflight ile İlişkili Nöro-Oküler Sendrom'a (SANS) baktılar ve uzay yolculuklarından önce ve sonra beyin taramalarını karşılaştırdılar.
 
Astronotların uzayda ne kadar uzun süre kaldıklarını, Dünya'ya döndüklerinde bulanık görme ve görme sorunları hakkında daha fazla inlediklerini iddia ediyorlar. ABD, Güney Carolina Tıp Üniversitesi'nden Mark Rosenberg şunları söyledi: “Astronotların uzaya gittiklerinde gerçekten fazladan gözlük taşıdıkları bir noktaya geldi.
 
"Orada görüşlerinin bozulacağını biliyorlar ve hatta onlara 'uzay beklenti gözlüğü' demeye başladılar."
>