Alkollü fil kullanmak yasak

Sri Lanka, çıkardığı yeni hayvan koruma yasasıyla evcil fillere biyometrik kimlik kartlarını zorunlu kıldı, binicilerinin iş başında içki içmelerini yasakladı. Kurallara uymayanlara 3 yıl hapis cezası var.

Alkoll%C3%BC+fil+kullanmak+yasak
ABONE OL
SRİ Lanka yönetimi, yeni çıkarılan hayvanları koruma kanunuyla bir dizi düzenleme getirdi. Bu yasaya göre, “alkollü fil kullanma” yasağı getirildi. Yaban Hayatı Koruma Bakanı Wimalaweera Dissanayaka, “Bu fillerin sahipleri ya da velayetini elinde bulunduranlar, binicinin çalışırken herhangi bir içki ve zararlı uyuşturucu kullanmamasını sağlamalı” dedi. Artık her evcil filin günde 2.5 saat yıkanması da gerekiyor. Hayvanların ayrıca 6 ayda bir sağlık kontrolüne götürülmesi isteniyor. 
 
KANUNLA, çalıştırılan filler için de bazı kısıtlamalar getirildi. Yavru fillerin işlerde kullanılamayacağı ve annelerinden koparılamayacağı duyuruldu. Ağaç kesiminde yararlanılan fillerin gece saatlerinde ve günde 4 saatten fazla çalıştırılamayacağı açıklandı. Turizm sektöründeki fillere de artık 4 kişiden fazlası binemiyor. Eyerin iyi ve yastıklı olması gerekiyor. Bu kısıtlamaların ihlal edilmesi halinde fil sahiplerini 3 yıl hapis cezası bekliyor. Hayvanlar da devlet korumasına alınıyor.
>