Zayıflatan 5 etkili besin

Zay%C4%B1flatan+5+etkili+besin
ABONE OL

Diyetisyen Selahattin Dönmez: Kalıcı zayıflamada bildiğiniz tüm önerileri unutun. Bu konuda çok ciddi hatalarla karşılaşıyoruz. İşte size hem kalıcı hem sağlıklı zayıflamak için 5 önemli besin...

BAKLA: Yine kalorisi en düşük sebzelerden biridir ve bu yüzden çok hızlı zayıflamayı sağlar. Bir tabak pişmiş bakla 150 kaloriyi geçmemektedir. 100 gr çiğ bakla ise 30 kaloridir. Baklanın en farklı yani diğer sebzelerden çok fazla magnezyum minerali içermesidir. Magnezyum kas ve kalp sağlığı için çok önemli bir mineral olup tam da bu mevsimde magnezyumdan zengin baklayı bol dereotlu ve yoğurt ile yemek mükemmel bir kalp koruyucudur.
 
BEZELYE: Bezelye en çok korkulan ve zayıflama diyetlerinde kesinlikle tüketilmesi önerilmeyen aslında en sağlıklı hatta çok iyi zayıflatan bir sebzedir. Lutein ve zeaksantin adlı iki kuvvetli antioksidanı içeren bezelye yaşa bağlı görmede azalma dediğimiz maküler dejenerasyonu ve kataraktı önleyebilen süper bir besindir.
 
KARADUT: En iyi zayıflatan ve sindirimi çok hızlı çalıştıran en değerli meyvedir karadut. Kalorisi düşüktür. Yaklaşık bir kase dolusu 45 kaloridir. Lignin ve pektin adlı diyet lifleri çeşidi içerir. Bu nedenle karadut hem kolesterolü düşürür hem bağırsak hareketlerini hızlandırır. K1 vitaminin en değerli kaynağı olan bu minik meyve kanın pıhtılaşma süresini kontrol altına almada etkindir.
 
ENGİNAR: Prebiyotik bir besin olan enginar inülin adlı diyet lifini içermektedir. Prebiyotik etkisi bağırsaklarda birbirini bağlayan bağların sımsıkı sarılmasını sağlayarak geçirgen bağırsak sendromunu önleyebilmektedir. Sinarin içeren enginar tam bir karaciğer toksin temizleyicidir. 
 
HAVUÇ: Havuç aslında suyu sıkılmadığı sürece ne şeker ne nişasta ne de kalorili. Bir adet havuç 40 kalori olup salatalarda hem sağlıklı beslenmede hem zayıflama diyetlerinde rahatlıkla tüketilebilecek kök sebzedir. Beta karoten adlı antioksidanı yüksek miktarda içerir ve bu antioksidandan yararlanmak için biraz pişirmek gerekir. Çiğ olarak A vitamini alsak da pişirme ile A vitaminini maksimum düzeyde sağlamış oluyoruz. Bilinenin aksine düşük glisemik indekslidir.
 
>