Varise karşı 9 etkili öneri

Yaz aylarında güneşin ve sıcağın etkisiyle varis yakınmalarının arttığını belirten Doç. Dr. Ahmet Arnaz, varise karşı etkili önerilerde bulundu...

Varise+kar%C5%9F%C4%B1+9+etkili+%C3%B6neri
ABONE OL
MAVİ veya mor renkleriyle özellikle yaz aylarında daha fazla gözler önüne serilerek estetik açıdan rahatsızlık yaratan varis, aslında toplardamar yetersizliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkan önemli bir sağlık sorunu. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Arnaz, varisli damarların birçok soruna yol açabildiğini söyledi. 
 
DİKKAT! PIHTI GELİŞEBİLİR 
 
Doç. Dr. Ahmet Arnaz, “Varis esasen altta yatan toplar damar yetersizliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Toplardamarlar, vücudumuzdaki dokulardan kalbimize kanı taşıyan damarlardır. Varisli damarlar, tedavi edilmezse ülserlere, kanamaya ve cilt renginin değişmesine neden olabilir. Şiddetli varisli damarlar, kronik venöz yetersizliğin bir işareti olabilir. Bu durum damarların kalbe kan pompalama kabiliyetini etkiler. Bazı durumlarda ilerlemiş varisli damarlar içerisinde pıhtı gelişebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Varisli damarları olan kişilerin kan pıhtıları geliştirme olasılığı daha yüksektir” dedi. Doç. Dr. Arnaz, yaz aylarında güneşin ve sıcağın etkisiyle yakınmaların arttığı varise karşı 9 etkili öneride bulundu: 
 
1. Genişletici etki yarattığından sıcaktan korunmaya özen gösterin. Bacaklarınızı soğuk su ile rahatlatın. 
 
2.Yüzmek varise karşı en etkili sporlar arasında yer aldığından, yazın bol bol yüzün. 
 
3.Günde 2 litre sıvı tüketmeye dikkat edin. Sıvı ihtiyacınızı çoğunlukla su ile karşılayın. 
 
4.Kanın bacaklarda birikmesini önlemek için uzun süre ayakta durmayın, ayaklarınızın üzerinde durmanızı gerektiren bir işiniz varsa, dolaşarak molalar verin. 
 
5.Kan akışını artırmak ve damarlardaki basıncı azaltmak için gün boyunca bacaklarınızı belinizin üzerine birkaç kez kaldırın. 
 
6.Fazla kilodan kurtulmak kan damarlarınızdaki basıncı azaltacağından sağlıklı diyetle ve hareketle zayıflamaya çalışın. 
 
7.Sigara kan damarlarına zarar verir, kan akışını azaltır ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Sigaradan uzak durun. 
 
8.Dolaşımı iyileştirmek için sık sık hareket edin ve uzun süre hareketsiz oturmayın. 
 
9.Kan akışı için belinizin çok sıkı olmadığından emin olun. Kan dolaşımını azaltabilen kuşak veya sıkı kemerli pantolon gibi sıkı giysiler giymeyin. 
>