Uzmanlara göre toplumsal bağışıklık artık çok zor

Vaka sayıları ve ölümler azalmazken, günlük aşılama ise yüzde 59 azaldı. Aşı tereddütü, toplumsal bağışıklığın önündeki en büyük engel. Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Aşı zorunluluğu getirilmeli” dedi.

Uzmanlara+g%C3%B6re+toplumsal+ba%C4%9F%C4%B1%C5%9F%C4%B1kl%C4%B1k+art%C4%B1k+%C3%A7ok+zor
ABONE OL
14-20 HAZİRAN haftasında günde ortalama 1 milyon 110 bin 903 doz koronavirüs aşısı yapıldı, 14-20 Eylül haftasında ise bu sayı 454 bin 236 doza düştü. Bu verilere göre, günlük aşılama sayısı üç ayda yüzde 59 oranında azaldı. İki doz aşı olanların toplam nüfusa oranı 23 Eylül itibarıyla yalnızca yüzde 51.4. Bu orana, iki doz Sinovac aşısı olan ancak henüz üçüncü hatırlatma dozunu  olmayan yurttaşlar da dahil. 
 
YÜZDE 80 ŞART 
 
İKİ doz Sinovac aşısı olanların ‘tam aşılı’ sayılmadığı da hesaba katıldığında, tam aşılı yurttaşların oranının daha da düşük olduğu ortaya çıkıyor. Türk Tabipleri Birliği Pandemi Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Toplumsal bağışıklık için yüzde 80’i bulmamız lazım ama artık bunun sağlanması söz konusu değil. Aşı zorun- luluğunun bir şekilde getirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘SORUŞTURMA BAŞLATILMALI’ 
 
Prof. Dr. Sinan Adıyaman, aşı tereddütünün yaygın olmasının toplumsal bağışıklığın önünü kestiğini savunurken, “Sağlık Bakanlığı bunun için gerekli adımları atmıyor. Aşı tereddüdü yaratacak her türlü açıklama hakkında soruşturma açılmalı” görüşünü iletti.
 
>