Uzmanlar uyardı! Sperm kalitesini etkiliyor

Yapılan araştırmalar sonucu, sperm kalitesinin 2 nesil sonrasını bile etkilediği ortaya çıktı. Bilim insanları, torununuzun sperm kalitesini kötü etkilememek için uzak durulması ve yenmesi gereken besinleri açıkladı.

Uzmanlar+uyard%C4%B1%21;+Sperm+kalitesini+etkiliyor
ABONE OL
1 / 5

Mannheim Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli profesör Berthold Hocher’in önderliğindeki bir araştırma grubunun yaptığı inceleme sonucu, bazı gıdaların sperm kalitesine zarar verdiği belirlendi. Üstelik bu zarar, 2 nesil sonraya bile aktarılıyor.

2 / 5

YAĞ, TUZ, KARBONHİDRAT SAKINCALI

Prof. Hocher, şöyle konuştu: "Çocuğun baba tarafının yüksek yağ, tuz ve karbonhidratlar tüketmesinin çocukta ağır böbrek rahatsızlıklarına sebep olduğu belirlendi.”

3 / 5

“Bu zamana kadar çocuğun anne tarafından bu tür rahatsızlıkların aktarıldığı düşünülüyordu fakat ilk kez baba tarafından da hastalıkların en az 2 nesil aktarıldığı kayıtlara geçti.”

4 / 5

“Sağlıksız beslenmenin sperm kalitesine etkisi ve oradan da metabolizma ve böbrek rahatsızlıklarını iki nesil sonraya aktardığı belirlendi.” diyen Hocher, “Böbrek rahatsızlıkları sonraki nesle aktarılırken, ikinci nesilde de etkisinin olduğu görüldü” ifadelerini kullandı.

5 / 5

SPERM KALİTESİNİ ARTIRACAK BESİNLER ŞUNLAR

Kırmızı biber, brokoli, elma, böğürtlen, fesleğen, yeşillik, zeytinyağı ve kahve.