Uyumakta zorlananlar için tavsiyeler

Gecenin bir yarısı uyanmak ve bir daha uyuyamamak hayatın en büyük sıkıntılarından biridir. Özellikle de erken saatlerde sağa sola dönüp duruyorsanız. Ancak vaktinden önce uyanıyorsanız sizi tekrar uykuya göndermek için birçok ipucumuz var.

Uyumakta+zorlananlar+i%C3%A7in+tavsiyeler
ABONE OL

Kaynak: ABC GÜNDEM

1 / 7

* Tuvalet molalarından kaçının!

Tuvalete mi ihtiyacınız var? Dr Michael Breus, Business Insider'a tam olarak olduğunuz yerde kalmanız gerektiğini söyledi . Mesanenizi boşaltmak için cazip gelseniz bile, işin püf noktası yatağınızda rahat kalmaktır. Sıcaklığı bırakırsanız, kalbiniz vücuda daha fazla kan pompalamak zorundadır. Uykuya dalmak için düşük bir dinlenme kalp atış hızı gerekir, bu da hareket halindeyken elde edilmesi daha zordur.

2 / 7

* Saat izlemeyi bırak!

Ayrıca uyandığınızda saati kontrol etmek de cazip gelebilir, ancak bu her zaman en iyi fikir değildir. Alarmın çalması beklentisi birçok insanın uykusunu mahvedebilir. Dr Michael, saati izlemenin endişesi sizi daha uzun süre uyanık tutabileceğinden, telefonunuzu ne pahasına olursa olsun kontrol etmekten kaçınmanızı söyledi.

3 / 7

* İçkiyi bırak

Bir ya da iki kadeh birşey içmek önerilir. Ancak düşündüğünüzün aksine, uzmanlar bunun aslında uykumuzu iyileştirmediğini söylüyor. Bunun nedeni, alkolün, uyumanıza yardımcı olan bir amino asit olan triptofanın beyne ulaşmasını engellemesidir.

4 / 7

* Evcil hayvanları kapatın

Sadece kıpır kıpır oldukları için değil, aynı zamanda tüy dökülmesi nedeniyle de uykuyu bozarlar. Bunun da ötesinde, tüylü bir arkadaşla yatmak, buna duyarlı kişilerde alerjileri veya astımı da kötüleştirebilir.

5 / 7

* Sakin ol

Sıcak, rahat bir eve sahip olmanın soğuk aylarda tek rahatlık olduğunu düşünebilirsiniz - ancak bu aslında uykuyu bozabilir. Bunun nedeni, merkezi ısıtma sistemlerinin mukoza zarlarını kurutarak geceleri daha fazla susuz kalmanıza neden olmasıdır.

6 / 7

* Zihnini sustur

Bunu düzeltmeye yardımcı olmak için Ulusal Uyku Vakfı meditasyon yapmayı öneriyor.

7 / 7

Diyorlar ki: "Zihninizi susturmayı öğrenmek, hem stresli gündüz saatlerinde gezinmek hem de geceleri uykuya dalmak için yararlı bir beceri olabilir. Hiç denemediyseniz, birkaç dakika gibi kısa bir süre sessizce oturarak ve nefes alıp vermenize odaklanarak başlayın. Size rehberlik edecek uygulamaları da keşfedebilirsiniz."

>