Uyku düzeniniz yok mu? İşte size 3 tüyo

5 dakika daha… 5 dakika daha… Hepimizin başına gelen ve sürekli 2 dakika sonraya kurduğumuz alarmınızın erteleme düğmesinden ayrılmanıza yardımcı olacak üç tüyo! Erteleme düğmenizle sağlıksız bir ilişkiniz mi var? Belki de ikinizin ayrılma vakti gelmiştir.

Uyku+d%C3%BCzeniniz+yok+mu?+%C4%B0%C5%9Fte+size+3+t%C3%BCyo
ABONE OL

Her sabah mümkün olan son saniyeye kadar her beş dakikada bir erteleme düğmesine basarak uyanmak, sağlıklı bir yol değildir. Uyumakla uyanık olmak arasında sıkışıp kaldım, ama bir şekilde ikisinden de faydalanmadım, güne böyle iyi başlamanın bir yolu yok. Terapist Claire Elmes'in söylediği gibi, "Uykuyla ilgili sorun, uyku kalitesinin iyi olmaması ve bu nedenle bize doğru türde bir uyku vermemesidir." Sabah rutininize bir düzen vermeye çalışıyorsanız, size ve erteleme düğmenizin temelli olarak ayrılmasına yardımcı olacak bazı alışkanlık tüyolarımız var.

İlk olarak Claire, kaçta uyandığınız, kaçta uyuduğunuz, uykuda ne kadar zaman harcadığınız gibi şeyleri takip edebileceğiniz bir günlük yardımıyla uyku rutininize bir göz atmanızı öneriyor. "Çoğumuzun altı ila 10 saat arası uykuya ihtiyacı var" diye açıklıyor, "Ne kadar uykuya ihtiyaç duyabileceğinizi ve isteyebileceğinizi hesaplayın ve sonra geriye doğru çalışarak yatma saatinizin istediğiniz saatte uyanmanızı sağlamasını sağlayın." Hangi alışkanlıkların uykunuz için işe yarayıp hangilerinin yaramadığı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için yatmadan önce ne yediğiniz ve ekrana bakmayı ne zaman bıraktığınız gibi şeyleri de yazabilirsiniz. İkinci ipucu, ertelemeyi fiziksel olarak daha zor hale getirmeyi içeriyor. “Alarmı kapatmak için yataktan kalkmanız gerektiğinden emin olun” diyor. "Kulağa basit geliyor ama genellikle yataktan kalktığımızda sabah rutinimize devam etmek daha kolay." “Uyandığınızda ilk olarak ne olmasını istediğinizi düşünün” dedi.

“Bazı insanlar tuvalete gider, bazıları giyinir, bazıları kahve veya çay alır. Bir sonraki adıma geçme alışkanlığınızı bulun ve ardından doğrudan ona başlayın.” Konu alışkanlık biriktirme işi yapmak olduğunda, Holly Health'in doktora araştırmacısı Daniela Mercado Beivide, tam da buna odaklanan bir uygulama bize şunları söyledi, “İlk ne yapacağınızı seçin! Zaten düşünmeden otomatik olarak yaptığınız bir aktivite (buna davranış biliminde menteşe olayı denir) ve ardından rutininize dahil etmeye başlamak istediğiniz ekstra bir eylemi tekrarlayın.” "Günlük olarak yapabileceğiniz kadar kolay hissettiren küçük eylemlerle başlayın ve oradan ilerleyin" diye ekledi.

>