Tuvalet sorunlarınız Omicron'un habercisi olabilir!

CDC (Hastalık Kontrol Merkezi), Covid'li kişilerin hafif tıkalı bir burundan acil tıbbi müdahale gerektiren solunum güçlüklerine kadar çok çeşitli semptomlara sahip olabileceğini söylüyor.

Tuvalet+sorunlar%C4%B1n%C4%B1z+Omicron%E2%80%99un+habercisi+olabilir%21;
ABONE OL
Amerika'nın en iyi bilim adamlarına göre, Covid'li kişilerde tuvaletteki faaliyetlerinize odaklanan belirtiler de dahil olmak üzere çok çeşitli semptomlar olabilir. 
 
Birçok tıbbi durum onu bir semptom olarak gösterdiğinden, ishal mutlaka Covid'in bir semptomu olmasa da CDC ve John Hopkins Medicine bunun bir anlatı işareti olabileceği konusunda uyarıyor.
 
İkincisi, virüsü kaptıktan kısa bir süre sonra semptom olarak yaklaşık %20'sinin ishal yaşama olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.
 
Delta varyantı ve ondan önce gelenler, yeni ve sürekli öksürük, ateş ve tat veya koku kaybı gibi semptomlarla tanımlanması daha kolay olsa da Omicron'un çok daha fazla sinsi olduğu kanıtlandı.
 
Grip ve soğuk algınlığından kasvetli bir kış sendromuna kadar mevsimsel hastalıkların semptomlarına karıştığı bulundu. Yüksek bulaşma oranı ve birçokları için ilk iki aşı dozundan kaçınma yeteneği hakkında korkular hala devam ediyor.
 
Ancak şimdi, ABD merkezli Hastalık Kontrol Merkezi veya CDC, Covid'li kişilerin “çok çeşitli semptomlara” sahip olabileceğini söylüyor. Gerçekte, bu geniş aralık, hafif tıkalı bir burundan acil tıbbi müdahale gerektiren solunum güçlüklerine kadar her şey olabilir.
 
Bu nedenle, insanların semptomları tespit etme ve mümkün olduğunca erken test yapma konusunda mümkün olduğunca bilgili olmaları hayati önem taşımaktadır.
 
CDC, tuvalete gittiğinizde ishal olduğunuzu fark ederseniz, Omicron'u yakaladığınızın bir işareti olabilir, dedi.
 
NBC Chicago, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin ishal ve diğer gastrointestinal semptomlar yaşama olasılığının en yüksek olduğunu belirtiyor.
 
John Hopkins Medicine, virüsü kaptıktan kısa bir süre sonra semptom olarak yaklaşık %20'sinin ishal yaşama olasılığının yüksek olduğunu belirtse de, bunlar Covid'den iyileşen insanlar olabilir.
 
Bu, elbette, yorgunluk, nefes darlığı, kas ve vücut ağrıları, baş ağrısı veya boğaz ağrısı gibi diğerlerinde görülen tek semptom değildir.
 
Birçok tıbbi durum onu bir semptom olarak gösterdiğinden, ishal de mutlaka Covid'in bir semptomu değildir.
 
Yazma sırasında, CDC aşağıdaki semptomları Omicron ile ilişkili olarak listeler:
 
Ateş veya titreme
Öksürük
Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
Tükenmişlik
Kas veya vücut ağrıları
Baş ağrısı
Yeni tat veya koku kaybı
Boğaz ağrısı
Tıkanıklık veya burun akıntısı
Mide bulantısı ya da kusma
İshal
 
NHS şu anda hafif Omicron semptomları olan herkesin şunları yapmasını tavsiye ediyor: "Mümkün olan en kısa sürede COVID-19'unuz olup olmadığını kontrol etmek için bir PCR testi (laboratuvara gönderilen test) yaptırın.
 
"Evde kalın ve test sonucunuzu alana kadar ziyaretçi kabul etmeyin (kendinizi tecrit edin) - sadece test yaptırmak için evinizden çıkın. Birlikte yaşadığınız kişilerin kendilerini izole etmeleri gerekip gerekmediğini kontrol edin."
 
Tıbbi müdahale için izolasyonu bırakabilir veya aile içi istismar gibi durumlarda zarar görmekten kaçınabilirsiniz.
 
İzole başladıktan sonra altıncı ve yedinci günlerde negatif yanal akış testleri dönerse, insanlar yedi gün sonra izolasyondan çıkabilecekler.
 
Yine de pozitif test etmeye devam ederseniz, 10 günlük süre boyunca kendinizi izole etmelisiniz.
>