Spor yapanlar dikkat! Kalbiniz durabilir

KALP ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Tulga Ulus, spor yaparken kan basıncının artmasının, daha fazla kan pompalanmasının, kalbinde o güne kadar hiçbir sorunu olmayan insanlarda bile ani kalp durmasına neden olabileceğini bildirdi.

Spor+yapanlar+dikkat%21;+Kalbiniz+durabilir
ABONE OL
EURO 2020 B Grubu’ndaki Danimarka-Finlandiya maçında Christian Eriksen’ın kalp krizi geçirdiğini hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Tulga Ulus, “Kalp krizin genç insanlarda ve sporcularda daha tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Yaşlılarda ana damar tıkanınca yan damarlar devreye giriyor ancak gençlerde yan damarlar gelişimini tamamlamadığı için kalp krizi öldürebiliyor” dedi. 
 
Egzersiz sırasında vücudun toplam oksijen ihtiyacının dinlenme durumundakinin 12 katına çıktığını, bu talebi, dakikada pompaladığı kanı 42 litreye kadar artırabilen kalbin karşıladığını ifade eden Prof. Dr. Ulus, “Spor yaparken kan basıncının artması, fazla kan pompalanması, kalbinde o güne kadar hiçbir sorunu olmayan insanlarda bile ani kalp durmasına neden olabilir” diye konuştu. 
 
DÜNYADA BİRİNCİ SIRADA 
 
Yaşı 35’in üzerindeki sporcularda en sık görülen ölümlerin kalbi besleyen damarlardan, koroner arter hastalıklarından kaynaklandığına işaret eden  Prof. Dr. Ulus, koroner rahatsızlıkların tüm dünyada 1. sırada yer alan bir ölüm nedeni olduğunu kaydetti. 
>