Sinovac salgını durdurdu

Sinovac+salg%C4%B1n%C4%B1+durdurdu
ABONE OL

Çin’de Sinovac Biotech’in geliştirdiği koronavirüs aşısı ile ilgili Brezilya’da geniş kapsamlı bir araştırma yapıldı. 45 bin kişinin yaşadığı Serrana’da halkın yüzde 75’ine Çin’in aşısı yapıldı; salgın durdu.

KORONAVİRÜSÜ salgınının merkez üslerinden biri haline gelen Brezilya’nın Sao Paulo eyaletindeki ufak bir kasabada yapılan ve gerçekleştirilen “gerçek verilere” dayandırılan bir araştırma, Türkiye’de de kullanılan Covid-19 aşısının etkisini gözler önüne serdi. Çin’de Sinovac Biotech’in geliştirdiği koronavirüsü aşısı, bir deney için bölgede yaşayan insanların yüzde 75’ine yapıldı. Serrana’nın etrafındaki kasaba ve şehirlerde vaka sayıları hızla artarken, Serrana’da toplu aşılama kampanyasının tamamlanmasından 5 hafta sonra Covid-19’a bağlı ölümlerin oranı yüzde 95 azaldı.
 
VAKA SAYISI YÜZDE 80 DÜŞTÜ
 
SEMPTOM gösteren vaka sayısının yüzde 80 ve hastaneye yatış oranının da yüzde 86 oranında azaldığını doğrulayan bilim insanları Serranalıların yüzde 75’inin tamamen aşılandığını ve hedef yetişkin nüfusun da yüzde 95’inin aşı olduğunu açıkladı. Gerçek verilerle ve gerçek zamanlı olarak yapılan araştırmada aşının herhangi bir yan etkisi olmadığı belirtilirken, aşı olduktan 14 gün sonra Covid-19’a bağlı ölümlerin de sıfıra indiği duyuruldu. Butantan Enstitüsü’nün Araştırma Direktörü Ricardo Palacios, “Salgını aşı ile kontrol altına almanın mümkün olduğunu gösterdik” dedi. 
 
>