Semizotunun faydaları saymakla bitmiyor

Semizotunun+faydalar%C4%B1+saymakla+bitmiyor
ABONE OL

Beslenme ve Diyet Uzmanı Talak: İdrar söktürücü ve toksin temizleyici olan ‘semizotu’, böbreklerdeki kumu ve taşı da döküyor.

BESLENME ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, sıcağından soğuğuna farklı lezzetlerde karşımıza çıkan semizotunun tam bir şifa deposu olduğunu söyledi. 
 
Başta C ve A vitamini olmak üzere pek çok vitamin içeren semizotunun böbrekleri temizlediğini belirten Şengül Sangu Talak, “100 gramında ise sadece 32 kalori bulunuyor. Üstelik demir, kalsiyum, ve potasyumdan oldukça zengindir. Diğer yeşil yapraklı sebzelere oranla omega 3 yağ asidi içeriği de daha fazladır. İdrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe sahip olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü, dizanteri ve hemoroid problemlerinde olumlu etki gösterdiği çalışmalar ile kanıtlanmıştır” dedi.
 
Talak, semizotunun diğer faydalarını şöyle anlattı: 
 
Kalbi koruyor: Doymamış yağ asitlerinden; özellikle omega-3 yağ asitleri, a-linolenik asit, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit bakımından zengin olan semizotu, bu özelliklerinden dolayı kalp damar sağlığını koruyor. 
 
Kötü kolesterolü düşürüyor: İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğu gibi, kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynuyor. 
 
Hastalıklardan koruyor: Bakteri ve mantar üremesine karşı koruyucu etkiye sahip olduğundan vücudu hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı koruyor. 
 
Kanserin beslenme tedavisinde öneriliyor: Antioksidan ve antiinflamatuar etkisinden ötürü bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. 
 
Kabızlığı önlüyor: Kabızlıkta bağırsakları çalıştırarak fayda sağlıyor. 
 
Yorgunluğa iyi geliyor: İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, yorgunluk ve depresyona da iyi geliyor. 
 
Formda kalmaya yardımcı oluyor: Düşük kalori ve glisemik indeksi ile kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor, formda kalmaya yardımcı oluyor. 
 
Cildi ve gözü koruyor: Ciltte kuruluk gibi sorunlara fayda sağlayan semizotu, içeriğindeki A vitamini sayesinde yaşanan göz problemlerine  karşı da koruyucu etkiye sahip. 
 
Bağışıklığı güçlendiriyor: Zengin vitamin ve mineralleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye fayda sağlıyor. 
>