Sahte doktor yüzünden çenesi düştü

Eben Byers olarak bilinen Ebenezer McBurney Byers, 1880'de doğdu. ABD'deki zengin ailesi tarafından büyütüldü. Yale Üniversitesi mezunu oldu. Atletik yeteneği ile tanındı.

Sahte+doktor+y%C3%BCz%C3%BCnden+%C3%A7enesi+d%C3%BC%C5%9Ft%C3%BC
ABONE OL

1900'lerin başında, spor yıldızı birkaç altın madalya kazandı. Ancak 1927'de spor yaparken kolunu yaraladığında, kendisine Radithor reçetesi verildi.

Tehlikeli madde Radithor, dokularını ve kemiklerini içeriden parçaladı. Çenesini kaybettikten kısa bir süre sonra vücudundaki organlar da parçalanmaya başladı. 51 yaşında öldü.

Doktorlar, Radithor'un daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacağına inanıyordu, bu yüzden ona günde küçük bir kaşık reçete edildi. Birkaç dozdan sonra, Eben eski güçlü benliği gibi hissetmeye başladı.

Bu nedenle, her 24 saatte bir bütün bir şişe Radithor'u batırmaya başladı. Bir yıl sonra, her gün üç şişe boyuna aşırı dozda alıyordu.

Sonra, 1931'de çenesi düştü. Sinirleri eridiği için acı bile hissetmediği bildirildi.

Sağlık görevlileri cerrahi olarak Eben için yeni bir çene oluşturmaya çalıştı ama çok geçti.

Bin 400'den fazla şişe tükettikten sonra, yakın ölümü tek sonuçtu.

Vücudu 1965'te incelenmek üzere mezardan çıkarılmadan önce 1932'de öldü.

Radithor veya radyum, yüksek derecede radyoaktif anlamına gelir. New Jersey'de William J.A.Bailey adında bir adam tarafından üretildi. Ne yazık ki, Bailey bir sahtekardı.Harvard Tıp Okulu'ndan kovulmuştu.

İnsanlara sertifikalı bir doktor olmadığını söylemeyi her zaman reddetti.

Kaynak: ABC GÜNDEM

>