Sağlık uygulamaları psikolojimizi mi bozuyor?

Birçoğumuz gibi, Covid-19 krizinin sıkı kısıtlamalarına aylarca maruz kaldıktan sonra Sam Claydon, pantolonunun her zamankinden biraz daha dar olduğunu fark etti.

Sa%C4%9Fl%C4%B1k+uygulamalar%C4%B1+psikolojimizi+mi+bozuyor?
ABONE OL

Sam, “Hayatım boyunca her zaman zayıf ve oldukça hareketliydim, ancak ilk defa biraz göbeğim vardı ve artık kıyafetlerime sığamıyordum” dedi. Dünya çapında 100 milyondan fazla satılan bir Apple akıllı saatine sahip olan Sam, Ağustos 2021'de kilo vermesine yardımcı olmak için saatin birçok fitness tabanlı işlevinden yararlandı. “Saate bir süredir sahiptim, bu yüzden egzersiz rutinimi hızlandırdım ve her gün halkaları doldurmaya daha fazla önem verdim ve sadece orada durmuyordum, genellikle hedefimi ikiye katlıyordum," dedi.

Sam'in bahsettiği halkalar, Apple'ın aktivite uygulamasının bir parçası olan ve saate bağlanan bir kullanıcı arayüzüdür (UI). Her günün başında sıfırlanırlar ve algılanan kullanıcı etkinliğine göre yavaş yavaş dolarlar. Kırmızı olan halka, ne kadar aktif kalori yaktığınızı gösterir. Yeşil halka, kaç dakikalık tempolu aktivite yaptığınızı gösterir. Ve mavi halka, günde kaç kez ayakta durduğunuzu gösterir. Ancak, saatinin yardımıyla formda kalma arzusu kısa sürede bir saplantıya dönüştü. Geçen her gün Sam, cihazı tarafından belirlenen hedeflere ulaşabileceği konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Fitness performansını ölçmek için akıllı saati, yaklaşık bir ay kullandıktan sonra, aktivite hedeflerine ulaşmayı kaçırmadığından emin olmak için olağanüstü çaba sarf etmeye başladı. Sam, “İş yerinde çılgın bir gün geçirmişsem, aktiviteyi sürdürmek için bazen köpeğimi gece yarısı bile yürüyüşe çıkarırım” diye itiraf ediyor. “Hâlâ hedeflerime ulaşıyor olsam da bana trendin biraz da olsa aşağı doğru gittiğini gösterdiğinde çok endişeleniyorum.” Klinik Psikolog ve Good Thinking Psychological Services'in kurucusu Dr Marianne Trent'e göre, Apple Watches ve Fitbits gibi giyilebilir fitness teknolojileri söz konusu olduğunda, sağlıklı ve sağlıksız arasındaki denge ince bir çizgidir. “Daha zorlayıcı düşünme tarzlarına eğilimli insanlar için, izleyicilerin kötü düşünceler ve düzensiz yeme ve egzersiz hedefleri ile beslenmesi riski vardır” diye açıklıyor. “Klinik uygulamada, hedeflere ulaşamamanın veya hedeflerin gerisinde kalmamanın insanlar için olumsuz etkileri olabileceğini ilk elden gördüm. Bu hedefleri kaçırmak, olumsuz düşüncelere, düşük ruh haline ve hatta kısıtlayıcı yeme veya aşırı yeme ve kusma gibi stratejilere sahip olmalarına neden oldu.” Dr Marianne, "Herhangi birimiz için etkinlik izleyiciler, iyi durumda olduğumuza dair bir doğrulama ve güvence işlevi görebilir," diye ekliyor. 

>