Ömrünüze ömür katacak 7 sebze

%C3%96mr%C3%BCn%C3%BCze+%C3%B6m%C3%BCr+katacak+7+sebze
ABONE OL

Sağlık Haberleri | Fitoterapi Uzmanı Dr. Fevzi Özgönül Fitoterapi Uzmanı Dr. Fevzi Özgönül, istemeden de olsa biriken yağlarınızdan kurtulmak ve sağlıklı bir vücut elde etmek için sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken sebzeleri ve yararlarını anlattı...

 
BROKOLİ 
 
A, C, E vitaminlerini ve diğer vitaminler bakımından, ayrıca demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengindir. Salata olarak, haşlanmış olarak, zeytinyağlı yemek olarak ve çorba olarak sıkça tüketilir. Mükemmel bir antioksidandır. 
 
ENGİNAR 
 
Karaciğer dostu olarak bilinen enginar, yapılan araştırmalar sonucunda içerdiği vitamin ve mineral yoğunluğu ve anti toksin özelliği ile birçok hastalıkta destek tedavi olarak da özellikle yapraklarından gıda desteği olarak faydalanılmaktadır. Enginar aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinmektedir. Bunun dışında kalp hastalıklarında, romatizma ve gut da, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında faydalıdır. Enginar yemeği yaparken sadece taban bölümü değil, yapraklarının da pişirilip dip kısmının sıyrılarak yenmesi tavsiye edilir. 
 
BAKLA 
 
Protein ve vitaminler açısından son  derece zengin bir sebze olan baklanın taneleri tazeyken yeşil, kuruyunca açık kahverengidir. Kuru bakla, taze baklaya göre daha besleyicidir. Kuru baklanın 100 gramında yaklaşık olarak 25 gr. Protein, 60 gr. Karbonhidrat vardır. Ayrıca bakla B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da oldukça zengindir. 
 
BEZELYE 
 
Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir sebzedir. A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum ve fosfor gibi mineralleri de içinde barındıran besleyici bir sebzedir. Bezelye bir çok yemek çeşidinde kullanılabilir, ayrıca soğuk yemeklerde ve çorbalarda da kullanılabilir. 
 
TAZE  SARIMSAK 
 
Taze sarımsağın en belirleyici etken maddesi “alisin” isimli aktif maddedir. Enzimden dönüştürülen alisin maddesi, vücuttaki toksinlere karşı en güçlü antioksidanlardan birisidir. Yeşil sarımsağın sağlığa faydaları bağışıklıktan, sindirime ve hatta kalbe kadar ulaşır. Taze sarımsak içeriğinde bulunan alisin aktif maddesi ve C vitamini ile bağışıklığı güçlendirici doğal bir antibiyotik özelliğine sahiptir.  
 
ISPANAK 
 
Demir deposu olarak bilinen ıspanak ayrıca A, B, C ve E vitaminlerinden, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından da çok zengin bir sebzedir. Bu nedenle vücudun direncini arttırır, özellikle bahar aylarında nükseden hastalıklara karşı vücudu korur. Kemik ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümelerine karşı koruyucudur. Ispanağı salata olarak, kıymalı veya zeytinyağlı yemek olarak hata atıştırmalıklar içerisinde bile kullanabiliriz.  
 
TAZE FASULYE 
 
Kalorisi düşük, yağ bakımından fakir bir sebze olsa da bol lifli yapısı sebebi ile diğer gıdaların sindirimine yardımcı olduğu ve sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağladığı için ayrıca kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engellediği için yararlı bir yiyecektir. Özellikle A vitamini yönünden zengindir, cilt ve göz sağlığı için yararlıdır.  Vücutta bulunan serbest radikallerin zararlı etkilerini yok  eder, yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
>