Öfkelenmek felce neden oluyor!

Araştırmalara göre; 11 felçten biri, trajik haberler gibi bir şeye öfke veya üzüntü ile güçlü tepki verilmesinden sonraki bir saat içinde meydana geliyor.

%C3%96fkelenmek+felce+neden+oluyor%21;
ABONE OL

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, felcin; dünya çapında sakatlık ve ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olduğunu söyledi. Öfke ve üzüntünün felci tetiklediğini belirten Prof. Dr. Nurkalem, “Depresyon öyküsü olmayan ve düşük eğitim düzeyine sahip hastalarda risk daha büyük. Şimdiye kadar yapılan çalışmaların çoğu, obezite, hareketsiz yaşam tarzı, hipertansiyon veya sigara gibi orta ve uzun vadeli risk faktörlerini tespit etmeye odaklanırken, 32 ülkeden 13 bin 462 felç vakasının incelendiği bu çalışma felç olasılığını tahmin edebilen ve hatta oluşumunu tetikleyebilen akut faktörleri incelemeyi seçti.

Araştırmacılar temel olarak en yaygın inme türü olan iskemik felç vakalarına odaklandı. İskemik felç, bir kan pıhtısı beyne kan sağlayan kan damarlarını tıkadığında veya daralttığında ortaya çıkar. Araştırmacılar ayrıca, daha az yaygın bir felç türü olan ancak oldukça şiddetli olan beyin kanamasının neden olduğu bazı inme vakalarını da incelediler” dedi. Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan çalışmada; öfke veya duygusal çalkantıların takip eden bir saat içinde felç riskini yüzde 30 oranında artırdığı ve depresyon öyküsü olmayan, daha düşük eğitim düzeyine sahip hastalar için daha yüksek risk bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nurkalem şunları söyledi: “Araştırmalar, zihinsel durumumuzun fiziksel sağlık ve tıbbi sonuçlar üzerindeki büyük etkisine ışık tutuyor. Çoğu insan zaman zaman öfke veya hayal kırıklığı durumları yaşar. Bunun gibi araştırmalar bize zihinsel sağlığımıza ve sakin kalma çabalarımıza öncelik vermemizin çok önemli olduğunu hatırlatıyor.”

>