Koronavirüs tedavisinde 'romatizma' ilacı mucizesi!

Koronavir%C3%BCs+tedavisinde+%E2%80%99romatizma%E2%80%99+ilac%C4%B1+mucizesi%21;
ABONE OL

Romatizma tedavisinde kullanılan ilaçların koronavirüse karşı da etkisi olduğu ortaya çıktı. Çalışmaya göre ilaçlar, koronadan ölüm oranını yüzde 24 azaltıyor.

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan koronavirüs worldometers’ın verilerine göre şimdiye dek 88 milyonu aşkın insana bulaştı. 1.9 milyon kişi de salgın sürecinde hayatını kaybetti. Salgında ikinci dalga, mutasyon geçiren virüs gibi endişe verici gelişmelerin ise ardı arkası kesilmiyor.

Korona aşıları ABD Gıda ve İlaç Dairesi ve Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alarak umut verse de, mutasyona karşı etkili olup olmadıkları ve olası yan etkiler soru işaretleri yaratmaya devam ediyor. Dünya genelinde 15 ülkede 3 bin 900 hastanın katılımıyla gerçekleştirilen bir araştırma, korona vakalarının tedavisinde bir umut doğurdu.

İngiltere’de de Imperial College London’da yürütülen çalışmada, korona hastalarına romatizma ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan tocilizumab ve sarilumab ilaçları verildi. Guardian gazetesinin haberine göre 21 gün boyunca hastaların durumunu gözlemleyen uzmanlar, hastanede tedavi gören hastaların ölüm oranında yüzde 24 düşüş olduğunu tespit etti. İlacın bunun yanı sıra, hastalığın ağır etkilerini azalttığı ve yoğun bakımda kalma süresini de düşürdüğü belirlendi. Çalışmanın henüz erken safhada olduğunu belirten Prof. Dr. Anthony Gordon, ilacın etkisinin umut verici olduğunu, bunun yalnızca İngiltere değil küresel çalışmalarda da ortaya konduğunu ifade etti.

>