Kimler grip aşısı olmalı?

Covid-19 pandemisi sürerken grip aşısı olsak mı olmasak mı karar veremez hale geldik… Ancak uzmanlara göre özellikle de grip aşısı olması gereken bir grup var...

Kimler+grip+a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1+olmal%C4%B1?
ABONE OL
ENFEKSİYON Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Servet Öztürk, gribin; yaş ve ek hastalık durumuna bağlı olarak özellikle hastaneye yatışa hatta ölüme dahi neden olabilecek viral bir hastalık olduğunu söyledi. Dr. Öztürk, “Her grip sezonunda milyonlarca kişi hastalığa yakalanmakta, ciddi iş gücü kaybına uğramakta, yüzbinlerce insan hastaneye yatırılmakta, on binlerce insan grip ve komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Grip virüsü damlacık, aerosel ve temas ile bulaşabilmektedir. Özellikle kapalı ortamda bulaş ihtimali artmaktadır” dedi. 
 
Ekim ayının sonuna kadar aşılanmalı 
 
Grip aşısının yapılmasından iki hafta sonra koruyucu antikorlar oluştuğunu belirten Dr. Öztürk şunları söyledi: “Özellikle 65 yaşın üzerinde, astım, KOAH, şeker hastalığı, kalp yetersizliği, inme, gebelik ve lohusalık, HIV/AIDS, kanser hastalığı, kronik böbrek yetersizliği, bağışıklık sistemi baskılayan ilaç kullanımı, obezite ve huzurevi/bakımevinde yaşayan kişilerde hastalık daha sık ve ağır geçmektedir. 6 ay 18 yaş arasında olan ve uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve adolesanlarda her grip sezonu aşılanmalıdır. Bu belirtilen hastalığı olanların her yıl eylül/ekim aylarında aşılanmaları önerilmektedir. İdeal olarak herkes ekim ayının sonuna kadar aşılanmalıdır. İki nedenle grip aşıları her yıl tekrarlanmalıdır. Birincisi aşıya bağlı koruyucu antikorlar aylar içinde azalır. İkinci olarak da her yıl grip virüsü şekil değiştirdiği için, güncel aşıların bileşimi her yıl en yaygın virüsler için yeniden düzenlenir.” 
 
Aşı hamilelere de öneriliyor 
 
Grip aşılarının genel olarak burun yoluyla uygulanan canlı aşılar ve parenteral yolla uygulanan inaktif aşılar olarak ikiye ayrıldığını anlatan Dr. Öztürk, “Gebelik ve bağışıklık yetersizliği olan durumlarda canlı aşı uygulanmamalıdır. İnaktif (cansız) grip aşıları bu grup hastalarda tercih edilmelidir. Grip aşısı, grip hastalığına yakalanma ihtimalinizi azaltır. Grip olsanız dahi hastalığın şiddetini azaltır. Belirli kronik sağlık problemlerine sahip kişiler için önemli bir önleyici araçtır. Grip aşısı, hamilelik sırasında ve sonrasında hamile kişilerin korunmasına yardımcı olur” diye konuştu.
 
Grip aşısının yan etkileri 
 
*Aşının yapıldığı yerde ağrı, kızarıklık ve/veya şişlik 
 
*Baş ağrısı (düşük dereceli) 
 
*Ateş  
 
*Kas ağrılar 
 
*Mide bulantısı 
 
*Halsizlik
>