Kemoterapinin yan etkilerine propolis ve zeytinyağı

Kemoterapide kullanılan ilaçların çoğu karaciğer, böbrek ve testislerde hasar yaratıyor. Propolis ve zeytinyağı kemoterapi öncesi ve sonrası alındığı takdirde bu hasarları en aza indiriyor...

Kemoterapinin+yan+etkilerine+propolis+ve+zeytinya%C4%9F%C4%B1
ABONE OL
BİYOTEKNOLOJİ Uzmanı Prof. Dr. Sibel Silici, propolisin kanser hücrelerinde farklılaşmaya sebep olduğunu ve doku hasarını en aza indirdiğini belirlediklerini söyledi. Prof. Dr. Silici, “Erciyes Üniversitesi Onkoloji, Üroloji Bölümleri iş birliği ile kemoterapi ilaçlarının böbrek, karaciğer ve testis hasarı üzerine etkisini araştıran bir çalışma yaptık. Propolisin hem karaciğerde hem böbrekte özellikle tübüller ve glomeruluslar ile testis hasarını önlediğini, spermin hareketliliğini iyileştirdiğini ve testosteron seviyesini de normalleştirdiğini tespit ettik” dedi. Apiterapi yani arı ürünleriyle tedaviyi, kanser tedavisine destek olarak önerdiklerini ifade eden Prof. Dr. Silici, son 2 yılda uluslararası alanda yayımlanan makalelerde işledikleri çalışmalarda bunun bilimsel olarak da kanıtlandığını dile getirdi ve şunları söyledi: 
 
Kanserli hücreleri yaymıyor 
 
“Propolisle birlikte perganın (arı ekmeği) da meme kanserinde ve başka kanser türlerinde de benzer etkiler gösterdiğini, özellikle kanser hücrelerinin geçişini önlediğini gösterdik. Mersin Üniversitesi ile akut miyeloid lösemi üzerine zeytinyağı bazlı propolisin kanser hücrelerinde farklılaşmaya sebep olduğunu ve doku hasarını  en aza indirdiğini belirledik.”
 
Kemoterapinin, kanser hücrelerini yok etmek ya da bu hücrelerin büyümesini engellemek için ilaçla yapılan bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Sibel Silici, “Biz bu çalışmalarda kemoterapiden önce, kemoterapi sırasında ve sonrasında arı ürünleri ve soğuk sıkım zeytinyağı kullandık. Çoğu deney hayvanları üzerinde olmak üzere yaptığımız çalışmalarda gördük ki bu ürünlerin kemoterapiden önce alındığı zaman daha çok koruyucu etkisi var. Kemoterapiyle alındığı zaman kemoterapinin etkisini azaltmıyor, kemoterapiden sonra alınınca ise hasarı en aza indiriyor” diye konuştu. 
>