Kemik erimesine iyi gelen besinler

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen, kemikleri güçlendiren besinleri anlattı

Kemik+erimesine+iyi+gelen+besinler
ABONE OL
SARIMSAK: Östrojeni artırarak  kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var ki bu da menopozdan sonra kemik sağlığınız için büyük bir kazanç olabilir. Günlük bir doz sarımsak yemek, osteoporoz ve osteoartrit riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. 
 
BİBERİYE: 100 g başına 317 mg kalsiyum ile yüksek kalsiyum içeren otlar arasındadır. Bir kaç dal biberiyeyi taze  olarak salatalarına eklemeniz, baharat olarak yemeklerde kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz ya da biberiye çayı içmeniz kemiklerinize oldukça faydalıdır. 
 
MAYDANOZ: 100 gr maydanozda  8 mg kalsiyum bulunur ancak maydanozun kemik sağlığına asıl etkisi içeriğindeki  yüksek K vitaminidir. K vitamini, osteoblast adı verilen kemik yapıcı hücreleri destekleyerek daha güçlü kemikler oluşturur. 
 
KEKİK: Kekik yağı kemik kaybına  karşı potansiyel koruyucu etkiye sahip. 
 
DEREOTU: Eklem ve kemik ağrılarına iyi gelir. Dereotu tohumları kemik ağrısını gidermek için masaj yapmak için kullanılabilir. Dereotu, iltihabı ve ağrıyı azaltan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca kemikleri geliştirir ve besler.
 
ADAÇAYI: Bol miktarda sunduğu K vitamini kemik sağlığında rol oynar. Bu vitamindeki bir eksiklik, kemik incelmesi  ve kırıklarla bağlantılıdır. 
 
ROKA: Kalsiyum ve K vitamini de dahil olmak üzere kemik sağlığı için birçok temel besin maddesi bakımından yüksektir. Bir fincan roka  21.8 mg kalsiyum 80mg K vitamini sağlar. Yeterli K vitamini tüketimi, kemik mineralizasyonunda önemli bir rol oynayarak kemik sağlığını iyileştirir veiyileştirmeye yardımcı olur. 
 
SOĞAN: Anti-inflamatuar, antioksidan flavonoidler açısından süper zengindir. Kemikleri serbest radikal hasarına karşı koruyan ve soğanda bolca bulunan kersetin kemiğin parçalanmasını da engeller. Soğanlarda bulunan kükürt bileşikleri kemikteki kolajeni güçlendirmeye çalışır. 
 
ERİK: Çalışmalar eriğin, kemik hücrelerinin kemiği eritme veya parçalama hızını artıran iltihaplanma belirteçlerini azaltarak kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 
 
REZENE: Vitamin ve mineral içeriği, kemik yapısına katkıda bulunur. İçeriğindeki fosfat ve kalsiyum kemik yapısında önemlidir.  
 
>