Kansere güçlü kalkan: Lahana

Diyetisyen Şeyma Yılmaz, vitamin deposu lahananın, göğüs, akciğer ve kolon kanserine karşı koruyucu etki gösterdiğini söyledi. Ayrıca enfeksiyonlara karşı da vücut direncini artırıyor.

Kansere+g%C3%BC%C3%A7l%C3%BC+kalkan:+Lahana
ABONE OL
DİYETİSYEN Şeyma Yılmaz, lahananın kanser hastalığına karşı koruyucu etki gösterdiğini söyledi. Yılmaz, “Lahananın 100 gramı sadece 25 kaloridir. K vitamini kanın pıhtılaşması ve sağlıklı kemikler için gereklidir. C vitamini ise enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur. Bunların dışında, folat, A vitamini, B6 ve B2 vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez ve demir de içerir. Lahana ‘glikozinolat’ denilen fitokimyasallar bakımından zengindir. Glikozinolatlar, anti-bakteriyel, anti-viral ve iltihap karşıtı özellik gösterir. Sebzelerdeki glikozinolatlar kesme, doğrama, çiğneme vb. işlemlerle aktif hale geçen ‘mirosinaz’ enzimi sayesinde izotiyosiyanatlara dönüşür. Yapılan bazı çalışmalara göre sülforafan gibi izotiyosiyanatlar kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Dolayısıyla turpgillerden lahana, brokoli, karnabahar gibi sebzeler göğüs, akciğer, kolon gibi kanser türlerinin önlenmesinde büyük öneme sahiptir” dedi. 
 
Lahanadaki çözünmez liflerin bağırsak faaliyetlerini düzenlediğini anlatan Yılmaz şunları söyledi: “Çözünür lifler ise bağırsaktaki B ve K vitamini üreten faydalı bakterilerin artmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun dışında ev yapımı lahana turşusu, kefir, yoğurt gibi besinlerde olduğu gibi probiyotik adı verdiğimiz faydalı bakteriler açısından çok zengindir.” 
 
Lahananın, fitosterol denilen fitobesleyicileri içerdiğini vurgulayan Yılmaz, “Fitosteroller, sindirim kanalında kolesterolün emilimini engelleyerek kolesterolü düşürür, atardamarları güçlendirir. Ayrıca lahana, içeriğindeki çözünür ve çözünmez liflerle kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Çiğ ya da az su buharıyla birlikte fazla pişirilmeden iyi çiğnenerek tüketilmelidir” diye konuştu.
>