Kanlı kusmanın 5 önemli nedeni

Kanlı kusma olarak bilinen hematemez, birçok soruna bağlı ortaya çıkıyor... Müdahale edilmediğinde hayati tehlikeye neden olabiliyor.

Kanl%C4%B1+kusman%C4%B1n+5+%C3%B6nemli+nedeni
ABONE OL
GASTROENTEROLOJİ Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kaplan, kanlı kusmanın zaman kaybedilmeden nedenlerinin araştırılması gerektiğini  söyledi. Doç. Dr. Kaplan, “Hematemez, kusmayla birlikte ağızdan kan gelmesidir. Çoğu zaman üst gastroentestinal sistem yani yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağından kaynaklanan kanamalara işaret etmektedir. Kanlı kusması olan hastalarda melena da görülür. Melena, kanın bağırsaklarda sindirilmesi sonucu hastanın katran veya kömür gibi parlak veya bazen mat, siyah renkte ve pis kokulu dışkılamasına verilen isimdir. Hematemez ve dolayısıyla üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamalarının en sık sebebi peptik ülser hastalığı olabilir. Mide, bağırsak ve yemek borusunun kanserleri hatta bazı durumda pankreas kanserleri de hematemeze sebep olabilir. Sirozu olan hastalarda yemek borusu ve midedeki varislerin kanaması da ciddi ve hayatı tehdit eden kanamaların nedenidir” dedi. Bir hastanın tıbbi özgeçmişinde hekimleri yönlendirecek potansiyel kanamanın nedenleri şunlar olabilir: 
 
*Karaciğer hastalığı veya alkol kullanımı öyküsü olan bir hastada varise bağlı kanama söz konusu olabilir. 
 
*Geçirilmiş kalp damarı ameliyatı olan hastalarda kanama olabilir. 
 
*Böbrek hastalığı ve aort darlığı gibi hastalığı olan kişilerde, mide ve bağırsakta damar belirginleşmeleri yani anjiyoektazilere bağlı kanama oluşabilir. 
 
*Helikobakter pylori enfeksiyonu, ağrı kesici kullanımı veya sigara kullanma öyküsü olan bir hastada peptik ülser hastalığına bağlı kanamalar görülür. 
 
*Sigara ve alkol kullanımı veya H. Pylori enfeksiyonu öyküsü olan hastalarda mide-yemek borusu kanserlerine bağlı kanamalar olabilir. 
>