Kalp krizinden korunmak için bunlara dikkat edin! İşte 9 önemli tavsiye

Doktorlar, yaşamımıza adapte edebileceğimiz bazı alışkanlıklar sayesinde kalp krizi riskinden korunacağımızı söylüyor. Doktor Hazel Wallace, kalp krizinden korunmak için 9 önemli maddeyi sıraladı.

Kalp+krizinden+korunmak+i%C3%A7in+bunlara+dikkat+edin%21;+%C4%B0%C5%9Fte+9+%C3%B6nemli+tavsiye
ABONE OL

Kalp krizi, kadın erkek milyonlarca insanı etkileyebiliyor. En önemli belirtisi göğüs ağrısı olsa da kusma, mide bulantısı gibi etkileri de görülebiliyor. Kalp krizinden korunmak, aslında büyük oranda kendi elimizde. İngiltere’den doktor Hazel Wallace, “Kalp sağlığı söz konusu olduğunda cinsiyetimiz, yaşımız ve genetiğimiz önemlidir ve bunlar değiştiremeyeceğimiz şeylerdir. Ancak iyi haber şu ki, riski azaltmak için yapabileceğimiz birçok şey var. Araştırmalar, kalp krizlerinin yaklaşık yüzde 90'ının değiştirebileceğiniz şeylerden kaynaklandığını gösteriyor. Bir şeyleri değiştirebileceğinizi bilmek ve kendi sağlığınız üzerinde ne kadar gücünüz olduğunu görmek çok güçlendirici” dedi. Doktor Wallace, kalp krizinden korunmak için yapmamız gerekenleri şöyle sıraladı:

 

1 / 9

İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN

Yağlı yiyecekleri azaltmak, başlangıç için çok iyi bir tercih olur. Zeytinyağı, kolza yağı, avokado, yağlı balık gibi sağlıklı yağlar içeren yiyecekleri istediğiniz kadar yiyin, ancak cips ve pizza gibi doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri azaltın.

2 / 9

ANTRENMANI UNUTMAYIN

Kalp sağlığı için haftada yaklaşık 150 dakika, terleyeceğiniz kardiyo egzersizine ihtiyacınız vardır. Ancak kas güçlendirme de hayati önem taşır. Kaslar glikoz için sünger görevi görür, bu nedenle onu emerek hayati bir sağlıklı glikoz metabolizması oluşturur. Haftada en az iki gün ağırlık kaldırın, merdiven çıkın, ağır alışveriş çantaları taşıyın veya bahçe işleri yapın.

3 / 9

STRES YÖNETİMİ

Stres kan basıncını yükselterek sizi riske atabilir. Stresini azaltmak için spor salonuna gidin, yürüyüşe çıkın veya bir sahil kenarında oturun. Yatmadan önce, zihninizi boşaltmak için aklınızdan geçenleri yazın.

4 / 9

DİŞLERİNİZİ MUTLAKA FIRÇALAYIN

Diş fırçalamak, sadece diş sağlığı değil kalp sağlığı için de çok önemli. Bazı araştırmalar, diş eti hastalığınız varsa, sağlıklı diş etlerine sahip birinden daha fazla kalp hastalığı riskiniz olduğunu göstermektedir. Ağız sağlığı ve kalp hastalığı, bakteri ve mikropların ağzınızdan kan dolaşımı yoluyla vücudunuzun bölümlerine yayılmasıyla bağlantılıdır.

5 / 9

HER GÜN BİR AVUÇ FINDIK

Her gün fındık yemek atardamarlarınızda yağ asitlerine neden olabilecek “kötü” kolesterolü düşürür. Her gün 30 gr, bir avuç fındık yiyin. Kilo almamak için tuzsuz veya kavrulmuş seçin.

6 / 9

AKDENİZ BESLENME TİPİNİ SEÇİN

Akdeniz diyeti, bir insanın vücudu için yapabileceği en büyük iyiliklerden biri. Bol sebze ve meyve içerir. Akdeniz beslenmesinin yanında tuz ve şeker alımına dikkat edin ve kolesterolü düşürmek için iyi olan yulaf, fasulye ve bakliyat gibi lif açısından zengin kepekli tahılları tüketin.

7 / 9

SÜT ÜRÜNLERİNE GÜVENİN

Süt ürünleri tüketmek güvenlidir ve kalbinize zarar vermez. Süt ürünleri doymuş yağ içerir ve tipik olarak bu, kalp sağlığı için kötü sonuçlarla ilişkilendirdiğimiz yağ türüdür. Ancak araştırmalar, yüksek doymuş yağ içeriğine rağmen sütlü gıdaların kardiyovasküler sağlığa zararı olmadığını ve aslında riski azaltabileceğini göstermiştir.

8 / 9

SOYA TÜKETİN

Soya bazlı gıdalar kalp hastalıklarını azaltabilir. Soya bazlı gıdalar (soya peyniri, soya kıyması, soya fasulyesi, soya bazlı sütler/yoğurtlar gibi) kan kolesterol seviyelerini yüzde 3 ila 4 oranında düşürme ve dolayısıyla kalp hastalığı riskini azaltma potansiyeline sahiptir.

9 / 9

ÇOK FAZLA UYUMAYIN

Uykusuzluk, kalp için kötü olan vücuttaki kan basıncını ve iltihabı artırabilir. Ancak çok fazla uyku da sizi hareketsiz kılar ve kalp sağlığı için iyi değildir. Uyku için en ideal süre, 8 saattir.