Kalbin tekliyorsa bol su iç

Prof. Dr. Duygu: Özellikle kalp yetersizliği ve kalp damarlarında tıkanıklık olan kişiler yazın su tüketimine daha çok dikkat etmeli

Kalbin+tekliyorsa+bol+su+i%C3%A7
ABONE OL

KARDİYOLOJİ Uzmanı Prof. Dr. Hamza Duygu, sıvı kaybı ve kanın pıhtılaşma oranındaki artışa bağlı olarak yaz aylarında kalp krizi vakaları arttığını söyledi. Sağlıklı kişilerin dahi yaz aylarında sıvı alımına özen göstermesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Duygu, “Artan hava sıcaklıkları neden oldukları değişimlerle insan sağlığını tehdit ediyor. Bu dönemde riski artan hastalıkların arasında kalp hastalıkları da bulunuyor. Özellikle yüksek tansiyon, kalp yetersizliği ve kalp damarlarında tıkanıklık olan kişiler yaz aylarında kalp sağlığı açısından risk grubundalar. Daha önce kalp damarlarına stent uygulanan veya geçirilmiş by-pass öyküsü bulunan kişiler aşırı sıcak ve nemden kaynaklanan terlemenin oluşturacağı sıvı ve tuz kayıplarına bağlı olarak kalp hızında artış gelişebilmesi nedeniyle dikkatli olmalılar” dedi.

BÖBREKLERİ ETKİLİYOR

Vücudun sıcağa karşı aldığı en etkili yöntemin terleme olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Duygu şunları söyledi: “Terlemeyle birlikte vücuttan atılan potasyum, magnezyum gibi minerallerin vücutta azalması, özellikle kalp hastalarında, çarpıntı ve hayatı tehdit eden ritim bozukluklarının tetikleyicisi olabilmektedir. Hipertansiyonu veya kalp yetmezliği olan, bu nedenle idrar söktürücü ilaç kullanan hastaların yeterli miktarda sıvı tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde yorgunluk gibi şikayetler ve böbrek fonksiyonlarında bozulma meydana gelebilir. Bu gibi şikayetleri olan kişilerin doktorlarına danışarak ilaç dozlarının yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Bunun yanında kalsiyum kanal blokeri grubu tansiyon ilacı kullanan hastalarda ilaç yan etkisi olarak ayak bileği ve bacak şişliği de yaz aylarında daha fazla olmaktadır.”

NEFES DARLIĞINA DİKKAT

Prof. Dr. Duygu, kalp sağlığını korumak için sağlıklı kişilerin dahi alması gereken önlemleri şöyle anlattı: “Açık renk, terlemeyi artırmayan kumaştan giysiler tercih edilmeli; meyve ve sebze tüketiminin ön planda olduğu Akdeniz diyetine uygun beslenilmeli; günlük sıvı ihtiyacının arttığı göz önünde bulundurularak, günlük 2-2.5 lt civarında sıvı tüketilmeli; kontrolsüz soda ve maden suyu tüketiminin tansiyonu yükseltebileceği, kalp yetersizliği şikayetlerini artırabileceği göz önünde bulundurularak fazla tüketimden kaçınılmalı; güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı; denize sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girilmeli; egzersizler sabah ve akşam saatlerinde yapılmalı; çok soğuk su damarlarda spazm yaparak kan akışını bozabildiğinden çok soğuk deniz, havuz ve duşlara girilmemeli; göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, baygınlık hissi gibi şikayetler olduğunda en yakın sağlık kurumuna başvurulmalı.”

Kaynak: İHA

>