‘Kahvaltıyı atlamak’ damar tıkanıklığına neden oluyor!

‘Kahvalt%C4%B1y%C4%B1+atlamak%E2%80%99+damar+t%C4%B1kan%C4%B1kl%C4%B1%C4%9F%C4%B1na+neden+oluyor%21;
ABONE OL

KAHVALTIYI atlamanın kötü ruh hali ve düşük kan şekeri gibi birçok soruna neden olduğu bilinirken Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan yeni araştırmalar, bu önemli öğünü atlamanın damar tıkanıklığına yol açabileceğini ortaya koydu.

Araştırma ekibi, kahvaltıyı atlayan gönüllüleri inceledi. Hiç kahvaltı yapmayanlar, sadece hafif veya düşük enerjili bir kahvaltı tüketenler ve yüksek enerjili bir kahvaltı tüketen grupların karşılaştırıldığı araştırmada, ilkinin, üçüncü gruba kıyasla iki katından fazla kalp hastalığı riskine sahip olduğu bulundu. Bu grup aynı zamanda en büyük bel çevresi ve vücut kitle indeksine ve en yüksek tansiyon, kan lipit ve açlık glikoz seviyelerine sahipti. İkinci grupta da ateroskleroz (damar sertliği) daha sık görüldü. Kahvaltıyı atlayanlar hakkında onları kahvaltı tüketenlerden ayıran başka bir şey daha vardı. Genel olarak sağlıksız yeme ve yaşam tarzı alışkanlıklarına sahip olma olasılıkları daha yüksekti; kötü besleniyorlardı, sigara içiyorlardı ve sık sık alkol alıyorlardı. Araştırma yazarları, kahvaltıyı atlamanın oldukça sık görülen bir şey olduğunu belirterek şunları söyledi:

GECEDEN HAZIRLAYIN

Sabahları çoğumuz aceleci ve meşgulüz ama bu kahvaltıyı atlamak için bir sebep değil. Ve kilo vermeye çalışıyorsanız, sabah öğününüzü atlamak yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir, çünkü ciddi açlık isteklerini tetikleyebilir ve günün ilerleyen saatlerinde aşırı yemek yemenize veya sağlıksız yiyecek seçimleri yapmanıza neden olabilir.Sağlıklı bir kahvaltı, minimum düzeyde işlenmiş ve temel makro besin gıda gruplarını, yani protein, karbonhidratlar ve yağları kapsayan bir kahvaltıdır. Sabahları kahvaltı için vakit bulamıyorsanız, evden çıkmadan önce “kapıp gidebilmek” için geceden kahvaltınızı hazırlamanız iyi bir fikir olabilir.

>