İlaçlar saçlarınızın dökülme nedeni olabilir

%C4%B0la%C3%A7lar+sa%C3%A7lar%C4%B1n%C4%B1z%C4%B1n+d%C3%B6k%C3%BClme+nedeni+olabilir
ABONE OL

Farmakoloji Uzmanı Ajdan Doğan, kullanılan ilaçlar yüzünden saçların dökülmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Hastalıkların ardından özellikle çok kilo kaybı yaşanmışsa saç dökülmesinin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu belirten Doğan, “Çoğunlukla insanlar yaşlandıkça doğal olarak saçları dökülmeye başlar. Yaşlanma ile birlikte saç köklerinin daha güçsüz hale gelmesi, saçların dökülmesine neden olmaktadır. Bunun dışında; strese bağlı, genetik veya bir hastalığa bağlı olarak kullanılan ilaçlar sebebiyle saç dökülmesi patlak vermektedir. Bazı ilaçlar ise içerikleri nedeniyle saçların köklerini güçsüz hale getirebilir ve saç dökülmesine yol açar. Özellikle kemoterapi sonrasında kullanılan ilaçlar, kanser hücrelerini yok ederken bir yandan da saçların zayıf hale gelmesini sağlamaktadır. Özellikle kalitesinden emin olunmayan ve kimyasal içerik barındıran ürünlerde ya da çok sık olarak kullanılan saç spreyi gibi ürünler de saçlara zarar vererek dökülmesine neden olmaktadır” dedi.

>