Hemoroid şikayetlerini azaltan 5 öneri

Halk arasında ‘basur, makatta meme’ gibi değişik isimlerle bilinen ‘hemoroid’de, tedavinin yanı sıra uygulanacak bazı yöntemler, hastalığın şikayetlerini azaltabiliyor...

Hemoroid+%C5%9Fikayetlerini+azaltan+5+%C3%B6neri
ABONE OL

Hayatlarının herhangi bir döneminde hemoroid ile yüzleşen birçok insan, toplumsal önyargılar ve mahremiyet nedeniyle tedavi olmadığı için hastalık ilerliyor ve tedavisi daha da zorlaşıyor. Hemoroid tedavisinin yanı sıra yaşam konforuna yönelik bazı alışkınlar kazanmak, hastalardaki şikayetlerin azalmasına yardımcı oluyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Uzer, tedavi edilmediğinde yaşam konforunu olumsuz etkileyen hemoroid şikayetlerini azaltan önerileri şöyle anlattı: 

-Kırmızı et tüketimi mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır. Bunun yanında hamur işi, pilav ve makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler de azaltılmalıdır.

-Hemoroid kaynaklı şikayetlerin etkisini azaltmak için beslenme tarzı değiştirilmelidir. Zeytinyağlı yemekler ve lifli besinler tüketilmeli, günde 2-3 litre su içilmelidir. Tuvalette uzun süre kalınmamalıdır. 

-Dış hemoroid genelde uzun süre oturan ofis çalışanları ve uzun yol şoförlerinde görülmektedir. Hemoroidin sağlık sorunu haline gelmemesi için mümkünse uzun süre oturmaktan kaçınmak önemlidir. 

-Acı biber ve bazı baharatlar hemoroid sorunu olan bölgeyi tahriş etmektedir. Acılı ve bol salçalı yiyecekler ile baharatlar da bu hastaların tüketmemesi gereken besinler arasındadır. 

-Kronik kabızlığı olanlar, gebeler ve aileden gelen genetik yatkınlığa sahip bireylerde hemoroid olma sıklığı yüksektir. Hastalık ortaya çıkmadan yaşam tarzlarını düzenli hale getirmeleri büyük önem taşımaktadır.

>