SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Fransa'da aşıya dayanıklı yeni varyant keşfedildi!

Fransa'da bulunan, 46 mutasyonlu endişe verici yeni COVID-19 varyantı, aşılara karşı daha dayanıklı olabilir...
Haber Giriş Tarihi: 04.01.2022 19:16
abcgundem.com
Koronavirüs hastalığına neden olan Sars-CoV-2 virüsü, onu daha bulaşıcı hale getirecek ve bağışıklığı olması gereken insanlara bulaşmasını sağlayacak şekilde sürekli olarak gelişiyor. Virüsün yeni varyantları, COVID-19 tanımlandığında orijinal diziden farklı olan ve küresel sağlık uzmanları arasında endişeleri tetikleyen genetik bir değişiklik gösteriyor.
 
MedRxiv'de yayınlanan ve henüz, uzmanlar tarafından gözden geçirilmeyen bir makaleye göre, Fransa'da 46 mutasyona sahip yeni bir COVID-19 varyantı bulunmuş gibi görünüyor ve bunun onu daha bulaşıcı ve aşıya dirençli hale getirdiğine inanılıyor.
 
 
B.1.640.2. olarak adlandırılan koronavirüs varyantı, ilk olarak geçen yıl 10 Aralık'ta Méditerranée Enfeksiyon Üniversite Hastanesi Enstitüsü'ndeki (IHU) bilim adamları tarafından keşfedildi. Twitter'da Alpes-de-Haute-Provence bölgesindeki Forcalquier hastalarında yeni varyant tespit ettiklerini duyurdular. Marsilya bölgesi yakınlarında bir atipik kombinasyon varyantı 12 vakada doğrulandı ve bu hastaların çoğunun hastaneye kaldırılması gerektiğini öne süren raporlar var.
 
Varyantı keşfeden bölüm başkanı IHU Profesörü Philippe Colson, "Marsilya bölgesinde bu yeni varyantın birkaç örneğine sahibiz,” dedi.
 
Gazeteye göre, varyantın kaynağı, kasım ayında Kamerun'a yaptığı bir geziden dönen tam aşılı bir adamdı. Üç gün sonra koronavirüs için pozitif test ettiği ve “hafif solunum semptomları” geliştirdiği söyleniyor. Testler, koronavirüs varyantının, aşılara karşı daha dirençli hale geldiğine inanılan E484K mutasyonunu ve orijinal olarak Alpha varyantında keşfedilen N501Y mutasyonunu taşıdığını gösterdi. İkinci özelliğinde ise varyant daha bulaşıcı hale gelebilir.
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar