Erkeklerin 4’te 3’ü Süperman sendromu yaşıyor!

Erkeklerin büyük çoğunluğu, belirti göstermelerine rağmen hastalığın kendilerini yenemeyeceğini düşünerek doktora görünmekten kaçınıyor. Süperman sendromu denilen bu durum, erkeklerin 4’te 3’ünde görülüyor. Erkekler her ne kadar önemsemese de 10 belirti var ki mutlaka uzmana başvurulmalı.

Erkeklerin+4%E2%80%99te+3%E2%80%99%C3%BC+S%C3%BCperman+sendromu+ya%C5%9F%C4%B1yor%21;
ABONE OL

Babalarımız, abilerimiz, dedelerimiz veya bir arkadaşımız. Hasta olduğunda bu durumu görmezden gelen bir erkek herkesin çevresinde mutlaka vardır. Bunun altında yatan sebep ise aslında Süperman sendromu. Yani erkekler, pelerinli bir kahraman gibi yenilmez olduklarını düşünerek hastalığın kendilerini deviremeyeceğini ispatlamaya çalışır. Yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin 4’te 3’ünde bu sendrom var.

İngiltere’de Leeds Üniversitesi'nden uzmanlar, pandemi sırasında kalp krizi ölümlerinin beşte bir oranında arttığını, kalp pili operasyonlarının yüzde 49 düştüğünü ve tıbbi yardım için bekleme sürelerinin 69 dakika arttığını tespit etti. Bu, erkeklerin sorun ne olursa olsun mümkün olduğunca erken yardım araması gerektiği anlamına geliyor.

Bu nedenle etrafınızda Süperman sendromu yaşayan birini fark ederseniz, sağlık problemi yaşadığında onu mutlaka doktora gitmeye ikna etmelisiniz. İşte erkeklerin önemsemediği ama doktora başvurması gereken 10 sorun...

1 / 10

SAÇ KAYBI

Erkekler saç dökülmesine eğilimli olabilir, özellikle aileden kaynaklanıyorsa, ancak buna katkıda bulunabilecek mantar enfeksiyonu ve stres gibi başka nedenler de olabilir. Genelde normal bir durum olsa da özellikle genç yaşlarda dökülüyorsa doktora görünmekte fayda vardır.

2 / 10

GÖĞÜSLERİN BÜYÜMESİ

Genellikle erkeklerin göbeğine odaklanırız ancak göğüslerdeki büyüme de bazı sorunların habercisi olabilir. Erkeklerde göğüsler, kötü beslenme, fazla alkol tüketimi ve aşırı hareketsizlikten kaynaklanıyor olabilir. Doktor Robert Lefever, “Erkekler göğüs dokusunu bastırmak için testosterona ihtiyaç duyarlar ve alkol karaciğerde testosteron üretimini bozabilir, bu da erkeklerde göğüslerin büyümesine yol açabilir” dedi.

3 / 10

TESTİSLERDE OLUŞAN YUMRU

Doktor Rachel Ward, “Erkekler testislerindeki bir yumruyu kontrol ettirmekten ve kendilerine bunun 'sadece bir kist' olduğunu söylemekten utanabilirler. Bir pratisyen hekim olarak, hiçbir vücut parçası beni utandırmaz. Günlük işimin bir parçası. Açıklanamayan bir yumru varsa, vücudun neresinde olursa olsun, doktorunuza görünün” diyerek erkekleri uyarıyor.

4 / 10

STRES

Erkekler genelde stres, depresyon ve kaygı gibi duygularını bir kenara iterler, ancak bunu görmezden gelmek çok yanlıştır. Leeds Beckett Üniversitesi'nde Erkek, Toplumsal Cinsiyet ve Sağlık Fahri Profesörü Dr. Steve Robertson, “Özellikle arkadaşlarla fiziksel aktivitede bulunmanın, esenliğe büyük faydaları vardır. Yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızla bir kahve alın ya da onlarla balığa çıkın. Arkadaşlarınıza nasıl olduklarını sormaktan korkmayın ve her zamanki gibi ‘İyiyim’ dediğinizde, biraz daha derine inin veya gerçekte nasıl olduğunuzu açıklayın.”

5 / 10

DİŞ ETİ KANAMASI

Diş hekimi Dr. Hanna Kinsella'ya göre erkeklerin diş eti hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksek. Kinsella, “Genellikle göz ardı edilen diş eti hastalığının belirtileri kırmızı, şiş, ağrılı ve kanamalı diş etleridir. Diş eti hastalığı tedavi edilmezse yumuşak dokuya zarar veren ve diş kaybına yol açabilen ciddi bir enfeksiyondur. Ayrıca diyabet, kalp hastalığı ve felç gibi diğer sağlık sorunlarıyla da bağlantılı” diyor.

6 / 10

İNATÇI ÖKSÜRÜK

Öksürük hayatın bir parçasıdır ve geçmesi bazen 6 hafta kadar sürebilir, ancak geçmezse akciğer kanseri belirtisi olabilir. Doktorlar, 3 hafta boyunca geçmeyen öksürük durumunda mutlaka hastaneye gidilmesi gerektiğini söylüyor.

7 / 10

GÖBEK TEHLİKESİ

Göbek için erkeğin balkonudur dense de durum aslında tehlikeli olabilir. Vücudunuzun geri kalanı zayıf ancak göbeğiniz büyükse, bu yüksek kalp hastalığı riskine işaret eder. Kardiyolog Aseem Malhotra, “Geniş bir bel çevresi kalp sorunları için büyük bir uyarı işaretidir. Bel çevreniz, boyunuzun yarısından daha fazlaysa, bu büyük bir endişe kaynağıdır ve artan bir risk altındasınız demektir. Yani 180 cm boyundaysanız, beliniz 90 cm'den az olmalıdır” diyor.

8 / 10

GÖĞÜS AĞRISI

Göğüs ağrısı asla göz ardı edilmemesi gereken bir belirti. Göğüs ağrısı belirtisinin illa eli göğüse koyup yere düşmek olmadığını söyleyen Aseem, “Yürürken göğsünüzde, kolunuzda herhangi bir ağırlık belirtisi hissederseniz veya nefes darlığı hissederseniz, kontrol ettirmek için doktorunuza görünün. Özellikle 40 yaşında veya daha büyükseniz, yaklaşan bir kalp sorununun işareti olabilir” dedi.

9 / 10

DIŞKIDA KAN

Hiçbirimiz bağırsak alışkanlıklarımız hakkında konuşmaktan hoşlanmayız, ancak dışkınızda kan görürseniz veya bağırsak alışkanlıklarınızın değiştiğini fark ederseniz, kilo verdiyseniz, açıklanamayan yorgunluk veya karnınızda devam eden ağrınız varsa, bu bağırsak kanseri işareti olabilir. Birçok kişi bu belirtileri görmezden gelse de ciddi bir sorun olabilir.

10 / 10

UYUŞAN AYAKLAR

Uzmanlar, ayaklarda uyuşma, kesik ve yaraların daha yavaş iyileşmesi, tekrarlayan cilt enfeksiyonları gibi belirtilerin diyabet habercisi olabileceğini söylüyor. Bu nedenle rutin diyabet taraması yapılmasını mutlaka öneriyor.