Erik yiyen zayıflıyor

Erik+yiyen+zay%C4%B1fl%C4%B1yor
ABONE OL

Beslenme Uzmanı Dilara Koçak, eriğin fazla kiloları vermeye yardımcı olduğunu söyledi.

Dilara Koçak, “Eğer bir diyet programı uyguluyorsanız atıştırmalık olarak erik yiyebilirsiniz. İçerdiği besin lifi ile sizi uzun süre tok tutar ve öğünler arası yaşanabilecek açlık krizlerini aşırı kalorili atıştırmalıklar tüketmeden geçiştirmenize yardımcı olur. Bağırsak çalışmalarını düzenlemek, kilo vermeyi desteklemek, demir emilimini artırmak gibi etkilerinden faydalanmak için hazır mevsimi gelmişken günde 200 gram yeşil erik tüketilmelidir. 200 gr yeşil erik sadece 94 kaloridir. Tuz ile birlikte tüketiminin vücuda birçok zararı olacağı için tuz ile birlikte sakın tüketmeyin” dedi. Koçak, eriğin diğer faydalarını şöyle anlattı:  
 
* Antioksidan zengini: Erikte bulunan güçlü antioksidan bileşenler hücreleri serbest radikallerin tahribatına karşı koruyor. Antioksidan bileşenleri ile vücudu koruyan ve C vitamini içeren erik hastalıklara karşı direncimizi artırıyor. 
* Demir emilimini arttırıyor: Yüksek miktarda C vitamini içeren erik bu özelliğiyle besin yoluyla alınan demirin vücut tarafından emilimini önemli oranda arttırıyor. 
 
* Kolesterolü dengeliyor: Erik, yine içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde kolesterolün kontrol edilmesine yardımcı oluyor. Tek başına kötü kolesterolü düşürmek için yeterli değil ancak okside olmuş kolesterolün damar içinde birikmesini önleyerek damar tıkanıklığı ve buna bağlı kalp 
hastalıklarından korunmamızı sağlayan meyveler arasında sayılabilir. 
 
* Kemik sağlığını destekliyor: Erikte bulunan K vitamini ve magnezyum minerali gıdalar yoluyla alınan kalsiyumun vücut tarafından emilebilmesi için önemlidir. 
 
* Kan şekerini dengeliyor: Kırmızı erik tatlı bir meyve olmasına karşın düşük glisemik indeks değeri sayesinde kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açmaz. Ayrıca yanında süt, yoğurt, badem, fındık, ceviz gibi protein veya yağ kaynağıyla beraber tüketildiğinde uzun süreli tokluk sağlar. 
 
* Birçok hastalığa karşı koruyor: C vitamini astım, osteoartrit, kolon kanseri ve romatizma gibi hastalıklardan korunmak için kritik öneme sahip vitaminlerden biri. 
 
>