Elektrik prostat kanserini öldürüyor

Prof. Dr. Mustafa Sofikerim: Ülkemizde yeni uygulanmaya başlanan elektrik akımıyla prostat tümörleri yok ediliyor.

Elektrik+prostat+kanserini+%C3%B6ld%C3%BCr%C3%BCyor
ABONE OL
ÜROLOJİ Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, prostat kanserinin erkeklerde  sık görülen bir kanser  türü olduğuna dikkat  çekerek “Prostat kanserinde farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Elektrik akımıyla tedavi, ülkemizde yeni uygulanmaya başlanan bir yöntem. Bu yöntemde hastada cinsel fonksiyon kaybı ve idrar kaçırma sorunları minimuma düşüyor” dedi. 
 
Yaş fazlasıyla etkiliyor 
 
50 yaş üzerinde görülme sıklığının arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, “Prostat, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinin başında geliyor. Yapılan hesaplamalar, dünyada teşhis konan her 4 kanser hastasının birinde prostat kanseri olduğu saptanıyor. Bu hastalıkta yaş önemli bir kriter. Özellikle 50 yaş sonrası prostat kanseri açısından risk artıyor. Araştırmalar, 80 yaşında her iki erkekten birinin prostat olacağını gösteriyor. Bu kadar sık rastlanan hastalığın tedavisi için de yeni araştırmalar yapılıyor ve yeni tedavi yöntemleri geliştiriliyor. Bu araştırmalarda, hastaya az zarar veren, yan etkisi düşük, etkili sonuçları olan yöntemler geliştirilmeye çalışılıyor. Elbette tedavide kullanılan pek çok yöntem var. 
 
Ama son yıllarda özellikle cerrahi gerektirmeyen; fokal, yani kanser tümörlerini yok etmeye odaklanan girişimsel yöntemler geliştiriliyor. Elektrik akımıyla kanser tedavisi de bu fokal yöntemlerden biri” diye konuştu. 
 
Başarılı sonuçlar alınıyor 
 
Elektrik akımıyla prostat kanseri tedavisinin 2010 yılından itibaren başta İngiltere olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Sofikerim,  “Bu yöntemin uygulandığı  hastalar incelendiğinde, başarılı sonuçlar alındığını görüyoruz. Ülkemizde yeni uygulanmaya başladı. Bizim uyguladığımız hastalarda da başarılı sonuçlar alıyoruz” dedi. 
>