Dünya Sağlık Örgütü uyardı! 'Salgının başındayız'

D%C3%BCnya+Sa%C4%9Fl%C4%B1k+%C3%96rg%C3%BCt%C3%BC+uyard%C4%B1%21;+%E2%80%99Salg%C4%B1n%C4%B1n+ba%C5%9F%C4%B1nday%C4%B1z%E2%80%99
ABONE OL

Dünya üzerinde etkisi hız kesmeden devam eden koronavirüs salgını hakkında açıklama yapan,Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüs özel temsilcilerinden Dr. David Nabarro, salgının henüz başında olduğumuzu belirtti.

 
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden tedirgin eden bir açıklama geldi. İngiltere Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nin sorularını yanıtlayan DSÖ koronavirüs özel temsilcilerinden Dr. David Nabarro, "Bu korkunç durum salgınlarla ilgili herhangi bir bilim kurgu filmindekinden çok daha kötü. Salgının vereceği zararları daha yeni görmeye başladık, daha ortalarında bile değiliz" dedi."Hepimiz mevcut durumu korkunç, utanç verici buluyoruz" diyen Dr. Nabarro, "Bir sağlık meselesi öylesine kontrolden çıktı ki, şimdi dünyayı sarsıyor" ifadelerini kullandı.
 
"BU KORKUNÇ DURUM ÖNLENEBİLİRDİ"
 
Koronavirüs salgınının dünyayı yalnızca resesyona sürüklemeyeceği uyarısını yapan Dr. Nabarro, "Muhtemelen yoksulların sayısını ikiye katlayacak, yetersiz beslenen insanların sayısını ikiye katlayacak, yüz milyonlarca küçük işletmenin iflasına yol açacak, birçok gencin eğitim fırsatını elinden alacak devasa bir ekonomik daralmaya sürüklüyor" yorumunu yaptı.Dr. Nabarro, "Hiçbirimiz böyle bir şeyi tasavvur edemezdik. Durum bilim kurgu filmlerinkinden daha korkunç ve daha başlangıcındayız" dedi ve ekledi:"Dünyaya vereceği zararları daha yeni görmeye başlıyoruz. Avrupa'da her şeyin geri dönüşüne tanık olduğumuz bu aşamada, durum daha da kötüleşiyor."Hükümetlerin salgına ilişkin hazırlıklarını da eleştiren Dr. Nabarro, "Pandemi hazırlıklarına daha fazla yatırım yapılsaydı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Ocak'ta yaptığı acil durum uyarılarına daha fazla tepki verseydi bu durum önlenebilirdi" dedi.
>