Dünya Sağlık Örgütü Avrupa için çok endişeli!

DSÖ, Avrupa'daki dalgalanmadan çok endişeli olduğunu söylüyor. Avrupa yeni bir enfeksiyon dalgasıyla savaşırken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Covid-19'un Avrupa'da yayılması konusunda 'çok endişeli'.

D%C3%BCnya+Sa%C4%9Fl%C4%B1k+%C3%96rg%C3%BCt%C3%BC+Avrupa+i%C3%A7in+%C3%A7ok+endi%C5%9Feli%21;
ABONE OL
BBC'ye konuşan bölge müdürü Dr Hans Kluge, acil önlem alınmadığı takdirde mart ayına kadar yaklaşık 500 bin ölümün daha kaydedilebileceği konusunda uyardı.
 
Dr Kluge, maske takma gibi önlemlerin hemen şu anda yardımcı olabileceğini söyledi. Uyarı, birkaç ülkenin rekor düzeyde yüksek enfeksiyon oranları bildirmesi, tam ve kısmi sokağa çıkma kısıtlamaları getirmesiyle birlikte geliyor.
 
Dr Kluge, yayılmanın arkasında kış mevsimi, yetersiz aşı ve daha bulaşıcı Delta varyantının bölgesel hakimiyeti gibi faktörlerin olduğunu söyledi. Artışla mücadeleye yardımcı olmak için aşı alımının artırılması ve temel halk sağlığı önlemlerinin ve yeni tıbbi tedavilerin uygulanması çağrısında bulundu.
 
BBC'ye verdiği demeçte, "Covid-19 bir kez daha bölgemizde bir numaralı ölüm nedeni haline geldi" diyerek, hastalıkla savaşmak için "ne yapılması gerektiğini biliyoruz" diye ekledi. Dr Kluge, zorunlu aşı önlemlerinin "son çare" olarak görülmesi gerektiğini, ancak konuyla ilgili "yasal ve toplumsal bir tartışma" yapmanın "çok yerinde" olacağını söyledi. Avusturya, cuma günü Covid-19 aşısının yasal bir gereklilik haline geleceğini açıklayan ilk Avrupa ülkesi oldu. Yeni kurallar şubat ayında yürürlüğe girecek.
 
Yeni bir ulusal karantinanın yanı sıra duyuru, rekor vaka sayılarına ve düşük aşı seviyelerine yanıt olarak yapıldı. Diğer birçok Avrupa ülkesi de vakalar arttıkça yeni önlemler alıyor. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya da dahil olmak üzere ülkeler, kıta genelinde rekor enfeksiyon oranları kaydedildiği için aşılanmamış insanlar üzerinde yeni kısıtlamalar duyurdular.
 
Hollanda'nın Rotterdam kentinde bir gecede yeni Kovid-19 önlemleri nedeniyle şiddetli bir ayaklanma patlak verdi. Yüzlerce protestocu, hükümetin yeni yıl arifesinde daha fazla kısıtlama ve havai fişek yasağına yönelik planlarına öfkelerini göstermek için toplandı.Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, oradaki durumu "ulusal acil durum" olarak nitelendirdi ve başka bir ulusal kilitlenmeyi yönetmeyi reddetti. İngiltere cuma günü 44 bin yeni koronavirüs vakası kaydetti.
>