Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme ihtimalini arttırıyor

Di%C5%9F+eti+iltihab%C4%B1+koronavir%C3%BCsten+%C3%B6lme+ihtimalini+artt%C4%B1r%C4%B1yor
ABONE OL

Kanadalı bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, diş eti iltihabının koronavirüsten ölüm riskini 8.8 kat artırdığı ortaya çıktı. Ayrıca diş eti iltihabından muzdarip kişilerin Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılma olasılıklarının 3,5 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Kanada' daki McGill Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yaygın bir hastalık olan diş eti iltihabı (periodontitis) ve şiddetli koronavirüs arasında güçlü bir bağlantı bulduklarını açıkladı. Uzmanlar diş eti iltihabı olan kişilerin Covid-19’dan ölme olasılığının 8,8 kat daha fazla olduğunu ifade ederek, ağız hijyeninin riski azaltabileceğini söyledi. Bununla birlikte diş eti iltihabından muzdarip bireylerin Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılma olasılıklarının 3,5 kat ve ventilatöre ihtiyaç duyma olasılıklarının ise 4,5 kat daha fazla olduğu belirtildi. 
 
ÇENE KEMİĞİNE DE ZARAR VERİYOR 
 
McGill Diş Hekimliği Fakültesi’nden Prof. Belinda Nicolau, “Çalışmamızın sonuçlarına bakıldığında, Covid-19 komplikasyonlarının önlenmesi ve yönetiminde iyi ağız sağlığının önemini ortaya çıkıyor. Diş eti iltihabı ile hastalık sonucu arasında çok güçlü bir ilişki var” dedi. Diş eti iltihabı, dişler ve diş etleri arasında bakteri birikimine bağlı olarak ciddi bir enfeksiyon olarak ortaya çıkıyor. Tedavi edilmezse ağrılı apselere ve diş kaybına neden oluyor. İlerleyen vakalarda ise alt çene kemiğine zarar veriyor. 
 
TEDAVİ EDİLMEZSE İLTİHAP YAYILABİLİR 
 
Bilim insanları, dişleri günlük olarak iki kez fırçalama, diş ipi kullanma ve düzenli muayeneyi içeren iyi bir ağız hijyeni ile diş eti iltihabının önüne geçilebileceğini söylüyor. Çalışmanın ortak yazarı Wenji Cai, “Periodontitis, hem ağızdan hem de sistemik birçok hastalık için bir risk faktörü olarak kabul edildi. Eğer tedavi edilmezse bu iltihap vücuda yayılabilir. Bilim insanları, ayrıca durum ile kalp hastalığı, diyabet ve solunum hastalıkları arasında bağlantılar buldular. Diş eti iltihabı ile düşük ve artmış gebelik komplikasyonları riski arasında da ilişki vardır” diye konuştu.
>