COVID’in yerini Nipah virüsü alıyor korkusu

Genç bir Hintlinin kusma, nöbet ve beyin şişmesine neden olan hastalık tarafından öldürülmesinden sonra Nipah virüsünün patlak vermesinden korkuluyor.

COVID%E2%80%99in+yerini+Nipah+vir%C3%BCs%C3%BC+al%C4%B1yor+korkusu
ABONE OL
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Nipah'ın ölüm oranı, Covid'in % 1'ine kıyasla %40 ile 75 arasında değişiyor .
 
Mirror'a göre , Şubat ayından bu yana, Nipah'ın çok yüksek bir mutasyon oranına sahip. Bir sonraki dünya çapında pandemiye neden olabileceğine dair endişeler var.
 
 
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, "Virüsün bu salgınlarda kişiden kişiye yayıldığının gösterilmesi, NiV'nin küresel bir pandemiye neden olma potansiyeli hakkında endişeleri artırıyor" denildi.
 
Hindistan'ın Kerala eyaletindeki yetkililer, 12 yaşındaki çocuğun hafta sonu ölmesinden endişe duyuyor. Yeni enfeksiyonlarla temaslarını takip etme çabalarını zaten doğruladı.
 
Raporlara göre, çocuk ölmeden önce iki hastaneye daha gitti. Bu da potansiyel olarak yüzlerce insana yaklaştığı anlamına geliyor.
 
 
Eyalet sağlık bakanı Veena George, "Bu sekiz yakın temaslı kişinin testlerinin negatif çıkması büyük bir rahatlattı" dedi.
 
İlk olarak 1999 yılında Malezya'da domuzlardan çiftçilere sıçrayan meyve yarasasıyla bulaşan hastalık, kusmaya, nöbetlere ve beyin şişmesine neden oluyor. 
 
Ayrıca 45 güne kadar kuluçka süresi var. Bu da bir kişinin hastalanmadan önce bir aydan fazla yayabileceği anlamına geliyor.
 
>