Bolsonaro: Çocuklarınızı covid-19’a karşı aşılatmayın

Brezilya’da 5 ila 11 yaşındaki çocukların aşılanması kararı alındı. Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ailelerinden çocuklarını aşılatmamalarını istedi.

ABONE OL
Brezilya hükümeti 5 ila 11 yaş arasındaki çocukların covid-19’a karşı aşılanmasına izin verdi. Devlet Başkanı Jair Bolsonara ise ailelere “çocuklarınız aşılatmayın” çağrısı yaptı.
 
Pandemi konusunda dünyanın en inkarcı liderlerinden olan Bolsonaro, ebeveynlerin çocuklarını koronavirüse karşı aşılatması durumunda 22 veya 23 yaşından itibaren olası yan etkilerle karşılacaklarını iddia etti. Ancak bir kanıt sunmadı. 
 
Yerel bir radyo istasyonuna konuşan Devlet Başkanı; ”Bütün bunların arkasında ne var? Anvisa'nın (Ulusal Sağlık Gözetim Kurumu) çıkarı nedir? Aşı yüzünden aklını yitirenlerin çıkarı nedir? Hayatları için mi, sağlıkları için mi?" diye sordu. 
 
Anvisa; 16 Aralık'ta 5-11 yaş arası çocuklara  Pfizer-Biontech aşısı yapılması kararı aldı. Sağlık Bakanlığı ise dün bu nüfus grubunu aşı planına dahil etti.
 
Bu gecikme, Devlet Başkanı Bolsonaro ve bizzat Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga'nın muhalefetinden kaynaklandı. 
 
Ancak hükümet siyasi, tüzel ve tıbbi kurumların baskısına boyun eğmek zorunda kaldı.
 
Bolsonaro bu yaş grubunun aşılanmasına karşı olduğu özel kampanyasına devam etti.
 
Emekli Ordu Generali olan Devlet Başkanı, "Merak ediyorum: Kovid'den ölen çocuk bilen var mı? Önümde 10 kişi var ve kimse elini kaldırmadı" dedi.
 
Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, bazı tıbbi kuruluşlar bu rakamın daha yüksek olduğunu iddia etse de, pandeminin başlangıcından bu yana Güney Amerika ülkesinde 5 ila 11 yaşları arasında en az 311 çocuk covid-19'dan öldü.
>