Birinin psikopat olduğu nasıl anlaşılır! Bunları yapıyorsa dikkat!

İyi bir insanla bir psikopatı ayırt etmek maalesef artık çok zor. En yakınımızdakiler bile, gerçek bir psikopat çıkabiliyor. Psikologlara göre, psikopatların belli başlı davranışları sayesinde onları fark edebilmek mümkün.

Birinin+psikopat+oldu%C4%9Fu+nas%C4%B1l+anla%C5%9F%C4%B1l%C4%B1r%21;+Bunlar%C4%B1+yap%C4%B1yorsa+dikkat%21;
ABONE OL

Bazen arkadaşımız, bazen sevgilimiz, bazen ailemizden biri, bazense eşimiz bile tanımadığımız bir insana dönüşebilir. Hele de günümüzde bu ihtimal hiç de düşük değil. Ancak psikopatlardan uzak durmamız işin psikologların bize verebileceği bazı tüyolar var. İşte bir psikopatı tespit etmenin 10 formülü:

1 / 10

ÇOK BASİT VE GEREKSİZ YALANLAR

Mutlaka her insan hayatında bazen yalanlara sığınmak zorunda kalıyordur. Ancak psikopatlar yalan söylemeyi adeta zevk haline getirir. Öyle ki bir neden olmasa bile öğle yemeğinde ne yediği konusunda bile yalan söyleme ihtiyacı hisseder ve bundan keyif alır. Günlük hayatıyla ilgili çok basit detaylar hakkında yalan konuşur. Üstelik bundan suçluluk veya utanç da duymaz.

2 / 10

HEP GÖNÜLLÜ OLURLAR

Bir psikopat, bir doğum günü partisi düzenlemek veya özel bir günde konuşma yapmak her zaman ilk olarak gönüllü olurlar. Başkalarının hayatıyla ilgili çok önemli anlarda etkili olmayı severler. Bunu bir zafer olarak görürler. Ve bunu yaparken o kişilere zarar vermekten korkmazlar.

3 / 10

DÜŞMANLIK TOHUMU EKER

Ellerinde çok az kanıt olmasına rağmen, sevdiğiniz ve saygı duyduğunuz insanlar hakkında size olumsuz şeyler söyleyerek araya nifak sokmaya çalışırlar. En sevdikleri oyun başkalarını manipüle etmek olduğundan, siz ve sevdiğiniz biri, hatta ebeveynler arasında bile anlaşmazlıklara neden olabilirler. Bazı psikopatlar yakın ilişkileri koparır ve vicdansız bir şekilde yönetir, verdikleri zarardan memnun kalırlar. Ve eğer birisi hakkındaki olumsuz fikirlerine katılmazsanız, başka birinin sizin hakkınızda söyledikleri konusunda incitici yalanlar uydururlar.

4 / 10

DERTLERİNİZ UMURUNDA OLMAZ

İşini veya bir yakınını kaybettiğinde üzüntü duymazlar ve ilgilenmezler. Hatta acı çekiyor olmanızdan zevk alırlar. Ağlayarak rahatlamanız ya da dışarı çıkmanız için uğraşmazlar. Her şeyin zamanla daha iyi olacağına dair size güvence vermek yerine, acınızı görmezden gelirler ve kendileri hakkında konuşmaya başlarlar. Psikopatlar, empati hissetmezler, bu nedenle sizinle bağlantı kuramazlar veya mücadele ederken etkili bir şekilde destek sunamazlar.

5 / 10

HERKESE UYUM SAĞLARLAR

Psikopatlar en öne çıkan davranışlarından biri de herkese kolayca uyum sağlamalarıdır. Eğer sizin sevgilinize, arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza veya ailenize hemen uyum sağlıyorsa bu kişiden şüphelenmeniz gerekir. En başta herkesi bu şekilde cezbetmeye çalışan bir psikopat, zamanla yalnızca kendilerine fayda sağlayan ilişkilere zaman ayırırlar.

6 / 10

GERÇEKTEN EĞLENCELİLER AMA KANMAYIN

Bir psikopat muhtemelen birlikte çok eğlendiğiniz biri olabilir. Ancak kişiliğinde aniden bir değişim meydana gelirse alarm zilleri çalmalıdır. Onlara bir kafeye gidemeyecek kadar yorgun olduğunuzu veya benzer bir şey söylediğinizde öfkeden delirirler. Ertesi gün ise hiçbir şey olmamış gibi davranırlar. Onlara meydan okuduğunuzda sizi aşırı duyarlı olmakla suçlarlar, bu da aşırı tepki verenin siz olup olmadığınızı sorgulamanıza neden olur.

7 / 10

KARŞI FİKRE TAHAMMÜLLERİ YOK

Araştırmalar, yüzde birimizin psikopat olduğunu söylüyor. Psikopatlar, onunla hemen hemen her konuda aynı fikirde değilseniz, savunmacı ve saldırgan olma, en küçük anlaşmazlıklarda veya eleştirilerde bile öfkelenme eğilimindedirler. Ancak birkaç saat sonra hiçbir şey olmamış gibi davranarak, sizin onun hakkında olumsuz düşünmenizi engeller. Özür dilemeden aranızdaki ilişkinin normale dönmesini bekler.

8 / 10

BİR EŞYA GİBİ BIRAKIRLAR

Eğer bir psikopatla bir ilişkiye başladıysanız mutlu günleriniz çok uzun sürmeyebilir. Sizden daha iyi olduğunu düşündüğü birini bulduklarını hemen bırakırlar ve sizin ne durumda olduğunuzu, duygularınızı asla önemsemezler.

9 / 10

ARKADAŞLARINIZI SİZE KARŞI ZEHİRLERLER

Psikopatlar birinci dereceden manipülatörlerdir ve diğer insanlara acı çektirmekten zevk alırlar. Arkadaşlarınızı size karşı doldururlar ve bunda genelde başarılı olurlar. Arkadaşlarınız size eskisinden daha mesafeli davranıyorsa, arkasında kimin olduğunu iyi düşünün!

10 / 10

SIRLARINIZI ORTAYA DÖKERLER

Psikopatlar, sırlarınızı ulu orta bir şekilde aniden açıklamaya başlar. Siz engellemeye ve konuyu kapatmaya çalışsanız bile daha çok körüklenirler ve bu sırrınızla ilgili konuşmaya devam ederler. Özelinizi paylaşmaktaki amaçları, sizi küçük düşürmek ve bundan keyif almaktır. Çevrenizden biri size bu şekilde davranıyorsa mutlaka dikkat etmelisiniz.