Bilim insanları uyardı! Mars vebası tehlikesi

Bilim+insanlar%C4%B1+uyard%C4%B1%21;+Mars+vebas%C4%B1+tehlikesi
ABONE OL

Bilim insanları, Kızıl Gezegen’den alınan toprak ve taş örneklerindeki mikroorganizmaların, dünyada ölümcül pandemilere neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunarak korkuttu.

Kendi gezegenimizdeki salgından kurtulmuşuz gibi bir de Mars vebası riski ortaya çıktı. Bilim insanlarının yaptığı uyarı, büyük bir tedirginliğe yol açtı. Uzmanlar, Mars’tan alınan taş ve toprak örneklerinin Dünya’ya getirilmesinin ciddi bir tehlike taşıdığını açıkladı. Bilim insanlarına göre, Mars’tan alınan numunelerde yer alan mikroorganizmalar Dünya’nın karasal ortamında insanların savunmasız olduğu ölümcül pandemilere neden olabilir.

'Önce Ay'da bekletilmeli'

Uluslararası Mars Numune Dönüşüne Karşı Komite’de (ICAMSR) yer alan Dr. Gilbert Levin, “Numuneler güvenli kaplar içinde Dünya’ya getirilse bile, bir kısmının kabın açılacağı laboratuvardan kaçma ihtimalinin yüksek olabileceğinden endişeleniyorum” ifadelerini kullandı. ICAMSR Direktörü Barry DiGregorio ise Mars’tan toplanan örnekleri güvenli bir şekilde getirmenin yolunun Dünya’dan önce Ay Geçidi Uzay İstasyonu’nda bekletmek olacağını söyledi.

>