SON DAKİKA
Hava Durumu

Beyin yiyen amip paniği! Nasıl bulaşır, belirtileri neler, insandan insana geçer mi?

Güney Kore'de bir adam beyin yiyen amip nedeniyle hayatını kaybetti. Beyin yiyen amip nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2022 10:35
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2022 10:35
https://www.abcgundem.com
Beyin yiyen amip paniği!  Nasıl bulaşır, belirtileri neler, insandan insana geçer mi?

Güney Kore, "beyin yiyen amip" olarak da bilinen ve burundan insan beynine giren "Naegleria fowleri" kaynaklı ilk ölüm vakasının kayda geçtiğini duyurdu. İlk olarak ABD'nin Florida eyaletinde görülen beyin yiyen amip, son olarak Güney Kore'de görüldü.

The Korea Times'ın haberine göre, 50'li yaşlarında bir adam Tayland'dan döndükten sonra "beyin yiyen amip" olarak bilinen Naegleria fowleri enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybederek Güney Kore'deki ilk ölüm olarak kayıtlara geçti.

Hasta geldiği günün akşamı baş ağrısı, ateş, kusma, konuşma bozukluğu ve boyun tutulması gibi menenjit belirtileri göstermeye başladı ve ertesi gün acil servise nakledildi. Hastaneye kaldırılan adam 21 Aralık'ta vefat etti.

Kore sağlık ajansına göre ölüm nedeni, Naegleria fowleri'ye neden olan üç farklı enfeksiyon üzerinde yapılan genetik testlerle belirlendi. Testler, adamın vücudunda, yurtdışında rapor edilen bir menenjit hastasında keşfedilenle yüzde 99.6 oranında aynı olan bir gen bulunduğunu ortaya koydu.

Bu, Güney Kore'de hastalıktan kaynaklanan bilinen ilk enfeksiyon. KDCA henüz kesin bulaşma yöntemini tespit edememiş olsa da, iki ana enfeksiyon kaynağının kirli suda yüzmek ve enfekte suyla burun çalkalamak olduğunu vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin ulusal halk sağlığı kurumu olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre Naegleria fowleri toprakta ve göller, nehirler ve kaplıcalar gibi ılık tatlı sularda yaşayan bir amip (tek hücreli canlı organizma).

Genellikle "beyin yiyen amip" olarak adlandırılır çünkü amip içeren su burundan yukarı çıktığında beyin enfeksiyonuna neden olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl sadece üç kişi bu hastalığa yakalanıyor.

Beyin yiyen amip nedir?

Halk arasında beyin yiyen amip olarak biliniyor fakat asıl adı "naegleria fowleri"dir. Naegleria fowleri hastalığında tek hücreli amip, beyinde enfeksiyona yol açar ve vakalar genellikle ölümcül olur. Çoğunlukla göl ve nehir gibi tatlı sularda bulunan tek hücreli Naegleria fowleri, sadece burun yoluyla bulaşıyor ve insandan insana geçmiyor.

Koku alma kanalına giren amipler, burun içi mukozayı geçerek koku alma siniri yolu ile beyin-omurilik sıvısı ve beyine yerleşirler. Ani ölümcül bir hastalık olan ve Primer Amibik Meningoensefalit (PAM) olarak adlandırılan menenjitlere sebep olurlar.

Burun iltihabı, yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı ve göz ağrıları belirtileri görülür. Kısa sürede şuur bulanıklığı ve koma ile ölüm gerçekleşir.

Beyin yiyen amip nasıl bulaşır?

Beyin yiyen amip, insandan insana bulaşabilen bir hastalık değildir. Beyin yiyen amip, kirli suyun burnunuzdan içeri girmesi ile bulaşır. Çok nadir olarak yeterince klorlanmamış yüzme havuzlarına başın daldırılması veya amip ile kirlenmiş çeşme suyu ile burnun temizlenmesi ile bulaşma olabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.