Bakan Koca duyurdu: 'Maaşlarda kesinti olmayacak'

Bakan+Koca+duyurdu:+%E2%80%99Maa%C5%9Flarda+kesinti+olmayacak%E2%80%99
ABONE OL

Hekimlerin maaş kesintisi Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile kaldırıldı. Haberi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından duyurdu.

Korona ile mücadelede en ön safta zaman zaman canlarını da hiçe sayarak mücadele eden sağlık çalışanlarının ekonomik koşulları sık sık gündemi meşgul ediyor.
 
En çok tartışılan konulardan biri de coronaya yakalanan sağlık çalışanlarının maaşlarından raporlu oldukları süre kadar kesinti yapılmasıydı. Meslek odaları ve sağlık çalışanları bu alanda düzenleme yapılması için birçok kez çağrıda bulunmuştu.
 
RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI
 
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile maaş kesintilerine son verildi. Yönetmelikte yapılan düzenlemede şu ifadelere yer verildi:
 
* İzin, rapor ve bakanlık tarafından ya da bakanlık tarafından onaylanmak kaydıyla müdürlük tarafından verilen eğitimlerdeki görevlendirme süreleri ile sağlık raporuyla belgelendirmesi ve müdürlükçe onaylanması koşuluyla bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanmış olması veya yakalanma riski taşıması nedeniyle görevi başında bulunamadıkları süreler çalışılan gün sayısına dahil edilir.
 
BAKAN KOCA ‘HAYIRLI OLSUN’ DİYEREK PAYLAŞTI
 
Kararı sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları kaydetti:
 
* Salgından etkilenerek görev yapamayan aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarının maaşlarından artık kesinti yapılamayacak.
 
* Ayrıca COVID-19 hasta takibine göre 3 ay süreyle ek ödeme verilecek. Emeklerinin kıymeti karşılıksız olan sağlık çalışanlarımıza hayırlı olsun.

Kaynak: Sözcü

>