Astımın doğal ilacı: Zeytinyağı-incir kürü

Prof. Dr. Maranki: Kullandığınız ilaçlara devam ederek yapacağınız bu kür sağlıklı nefes almanızı sağlayacak.

Ast%C4%B1m%C4%B1n+do%C4%9Fal+ilac%C4%B1:+Zeytinya%C4%9F%C4%B1-incir+k%C3%BCr%C3%BC
ABONE OL
PROF. Dr. Ahmet Maranki, zeytinyağı ve kuru incirle hazırlanan kürün astıma ve öksürüğe iyi geldiğini söyledi. Prof. Dr. Maranki, “Öksürük ve astım hastalarının doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş 2 adet kuru inciri sabah öğünlerinden önce tüketmesini öneriyorum. Bu şekilde en az 6 ay boyunca devam edilmesi gerekmektedir. Hiç ara vermeden uygulanan bu formül astım ve öksürük problemi olanlar için inanılmaz bir tedavi yöntemidir. Yalnızca öksürük ve astım hastaları için değil akciğer hastalıklarında da önerilen bir formüldür” dedi. 
 
DOĞURGANLIĞI ARTIRIYOR 
 
İncirin faydaları arasında bilindiği üzere mideyi çalıştırması ve bağırsakları yumuşatması olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Maranki şunları söyledi: “Zeytinyağı incir mucizesinin bir diğer faydası ise erkeklerde sperm artırıcı etkisinin olmasıdır. Yalnızca erkeklerde değil bu karışımın kadınlarda da doğurganlığı artırıcı etkisi vardır Sinir sistemini de olumlu etkilemektedir. Bunların dışında incir ağacının dallarındaki süt sayesinde siğillerden de kurtulmanız mümkündür. Sütü siğillerinize sürmeniz yeterlidir.” 
 
KÜR NASIL YAPILIR? 
 
Bu kürün hazırlanışı ve uygulanışı oldukça kolay. Öncelikle 2 adet inciri 1 gün öncesinden saf zeytinyağının içerisine koyuyoruz ve 1 gün bekletiyoruz. 1 gün sonrasında incirleri içerisinden çıkarın ve hemen tüketin. Ardından yeni incirlerinizi yediklerinizin yerine koyun ve tekrar  1 gün bekletin. Sağlıklı sonuçlar vermesini istiyorsanız mutlaka 6 ay boyunca düzenli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. 
>